Chopin w Przasnyszu

Wojciech Ostrowski

publikacja 17.10.2015 00:26

Atmosferę międzynarodowego wydarzenia muzycznego odbywającego się w Warszawie, można było odczuć podczas koncertu nad Węgierką.

Pianistka Mariko Nogami w koncercie z cyklu "Prezentacje chopinowskie" Pianistka Mariko Nogami w koncercie z cyklu "Prezentacje chopinowskie"
Wojciech Ostrowski

Przed licznie zgromadzoną w Miejskim Domu Kultury publicznością wystąpiła uczestniczka konkursu chopinowskiego Mariko Nogami z Japonii. Prowadzący koncert Józef Kolinek, skrzypek i menadżer Kwartetu Prima Vista, zwrócił uwagę, jak wyjątkowym wydarzeniem muzycznym w skali światowej jest konkurs chopinowski, jako jedyny tej rangi i odbywający się od wielu lat konkurs monograficzny, czyli poświęcony twórczości jednego kompozytora. Konferansjer wskazał też na wyrównany, wysoki poziom tegorocznej edycji oraz na trudność, przed jaką stają uczestnicy, którzy mają do opanowania obszerny materiał.

Przypominając historię odbywającego się od 1927 r. konkursu, przywołał postać inicjatora, pianisty i pedagoga prof. Jerzego Żurawlewa oraz wielkich uczestników i laureatów jak Lwa Oborina, Dmitrija Szostakowicza, który zasłynął później jako wybitny kompozytor, Haliny Czerny – Stefańskiej, Adama Harasiewicza, Marthy Argerich z Argentyny, Krystiana Zimermana, czy Rafała Blechacza.

Mariko Nogami urodziła się w 1991 r. w Chiba. Jest laureatką konkursów pianistycznych w Japonii i Europie. Zdobyła m.in. I nagrodę na konkursie "Chopin dla najmłodszych" w Antoninie, kiedy po raz pierwszy odwiedziła Polskę, I nagrodę oraz Grand Prix w Kitamoto. Sięgała po najwyższe laury na konkursach w Ishikawie oraz w Yachiyo w Japonii. W 2014 r. zdobyła III nagrodę na konkursie muzyki kameralnej w Salzburgu oraz I miejsce w Yokosuka. Występowała z orkiestrami filharmonii w Tokio, Nagoi i orkiestrą symfoniczną Kyushu. Koncertowała w pałacu cesarskim na zaproszenie cesarzowej Michiko, co było dla młodej pianistki wielkim zaszczytem. Choć w tegorocznym konkursie chopinowskim nie przeszła do kolejnego etapu, nawet nieobyty z muzyką klasyczną słuchacz mógł łatwo przekonać się o mistrzowskim poziomie jej gry, który robił wielkie wrażenie.

W Przasnyszu japońska pianistka wykonała następujące utwory: Nokturn Des-dur op. 27 nr 2, Tarantella As-dur op. 43, Scherzo cis-moll op. 39, Walc As-dur op. 34 nr 1, Preludium cis-moll op. 45, Ballada As-dur op.47, Polonez As-dur op. 53

Mariko Nogami gościła w mieście nad Węgierką ze swoją mamą. Józef Kolinek podkreślił rolę japońskich matek w muzycznej edukacji dzieci. – Zdarza się, że dwie córki grają podczas koncertu, a obserwująca je mama ma pod opieką jeszcze jedno dziecko na rękach, a drugie w wózku. I jeszcze filmuje – wspominał konferansjer.

Koncert w Przasnyszu był ostatnim z cyklu "Prezentacje Chopinowskie" zorganizowanego jest przez Mazowiecki Instytut Kultury w partnerstwie z lokalnymi instytucjami kultury.