Sarnowa Góra bohaterów

Marek Szyperski

publikacja 19.08.2015 11:24

Około 2 tys. osób obejrzało tegoroczną rekonstrukcję bitwy - krwawych zmagań z sierpnia 1920 r., w których żołnierze 18 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego odparli bolszewickie ataki, przyczyniając się do polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej.

Rekonstrukcja bitwy pod Sarnową Górą przypomniała po raz kolejny zwycięstwo oręża polskiego w wojnie 1920 roku Rekonstrukcja bitwy pod Sarnową Górą przypomniała po raz kolejny zwycięstwo oręża polskiego w wojnie 1920 roku
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Rekonstrukcja, w której wzięło udział ponad stu miłośników barwy i broni z epoki z Polski, Litwy i Białorusi, a także pieczołowicie odtworzone pojazdy: czołg renault FT 17, samochód pancerny "Poznańczyk", samochód pancerny Russo-Bałt, a także działa Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, została zorganizowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy i wójta gminy Sońsk, Marzenę Ślubowską.

W tegorocznej rekonstrukcji wyjątkowo popisali się pirotechnicy – efektownie zainscenizowany obstrzał artyleryjski był tak realistyczny, że nawet siedzący na trybunie honorowej oficjele zasłaniali się przed pyłem i grudkami ziemi lecącymi w powietrzu we wszystkich kierunkach. Tak jak podczas trzech wcześniejszych rekonstrukcji, tak jak i w rzeczywistości – przed 95. laty – nasi żołnierze mężnie stawili czoła nacierającym z impetem czerwonoarmistom i zwyciężyli.

Wcześniej – przed pomnikiem w Sarnowej Górze poświęconym pamięci poległym w bitwie żołnierzom Wojska Polskiego, odprawiona została Msza św. w intencji ojczyzny i jej obrońców, której przewodniczył ks. Janusz Kochański - dziekan dekanatu ciechanowskiego wschodniego, a homilię wygłosił ks. Marek Michalski. Odbył się Apel Pamięci, w którym wspomniano bohaterów od wojów Mieszka spod Cedyni po Żołnierzy Wyklętych. Kompania honorowa z 2. Ośrodka Radioelektronicznego z Przasnysza oddała salwy honorowe.

Ważnym akcentem uroczystości zorganizowanej przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Ciechanowie będącej obchodami Święta Wojska Polskiego było udekorowanie przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień ppłka Krzysztofa Futymę kapitana Marcina Dominiaka z WKU medalem "Za zasługi dla obronności kraju". Odznaki pamiątkowe otrzymali kadra i pracownicy.

Komendant Futyma wręczył także pamiątkowe ryngrafy WKU osobom, które wspierają działalność Komendy. Otrzymali je m.in. starosta ciechanowski Sławomir Morawski, prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński (w zastępstwie ryngraf odebrał wiceprezydent Krzysztof Kacprzak) i wójt gminy Ciechanów Marek Kiwit.

Przed pomnikiem polskich żołnierzy liczne delegacje (m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, strażacy, harcerze, uczniowie) złożyły wiązanki kwiatów.