Maryjnym szlakiem

Marek Szyperski

publikacja 07.08.2015 12:11

Rok temu pojechali na rowerach śladami polskich męczenników. W tym roku hasłem jubileuszowej, 10. już Poznańskiej Pielgrzymki Rowerowej było: "Z Maryją przez Polskę".

Poznańska Pielgrzymka Rowerowa zatrzymała się w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie Poznańska Pielgrzymka Rowerowa zatrzymała się w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie
Archiwum Marzeny Kasprzak

Na rowerach 14 uczestników pielgrzymki (plus obsługa techniczna) wyruszyło na 700-kilometrową trasę pielgrzymki szlakiem sanktuariów maryjnych, zorganizowanej przez oddział KSM Archidiecezji Poznańskiej przy parafii św. Cyryla i Metodego - Apostołów Słowian.

Po dwóch dniach drogi przez Licheń i Brudzeń Stary dotarli do Ciechanowa. Tu znaleźli nocleg w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej. Następnego dnia wzięli udział we Mszy św. w parafialnym kościele pw. św. Jana Pawła II, a potem ruszyli dalej, w 113-kilometrowy etap do Łomży. Tam mieli dzień przerwy. Do Olsztyna mają dotrzeć 7 sierpnia. W programie wyprawy, poza Licheniem, są także sanktuaria m.in. w Gietrzwałdzie i Świętej Lipce.

- Bardzo dobrze wspominamy pobyt w Ciechanowie. Ludzie odstąpili nam swoje domy na nocleg. Była Msza św. w bardzo ładnym kościele - mówi Michał Nienartowicz, jeden z organizatorów pielgrzymki. - Od dziesięciu miesięcy jestem mężem, więc jadę w intencji mojego małżeństwa, a także rodziców, rodzeństwa, rodzin. Najbardziej bolą nogi, kolana, ale trzeba przezwyciężyć samego siebie.

- Bardzo lubimy takie aktywne spędzanie czasu - dodaje Marzena Kasprzak. - W tym roku pierwszy raz jedzie z nami obsługa medyczna: jest dużo otarć... W Ciechanowie byłam pierwszy raz. Bardzo mi się podobało, szczególnie piękny kościół pw. św. Jana Pawła II.

Na trasie rowerowym pielgrzymom pomagają członkowie lokalnych oddziałów KSM. Tak było i w Ciechanowie. - Chcieli nocować właśnie w parafii Matki Bożej Fatimskiej, bo hasłem pielgrzymki są słowa: "Z Maryją przez Polskę" - mówi Kornelia Morawska z KSM diecezji płockiej. - To bardzo fajna, dobrze zorganizowana ekipa, zróżnicowana wiekowo. Na ich twarzach widać było niesamowite zmęczenie, ale i wdzięczność.

Poznańskim pielgrzymom zorganizowano też ognisko w leśniczówce w Ościsłowie. Ks. proboszcz Jan Jóźwiak zwrócił uwagę, że świątynię parafialną malowali artyści z Poznania.

To była druga wizyta pielgrzymów z Poznania w naszych stronach. W sierpniu 2009 r. przyjechali do Rostkowa, do sanktuarium św. Stanisława Kostki. Na rowerach byli już m.in. u Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie, w Łagiewnikach, Częstochowie, Wadowicach i Kalwarii Zebrzydowskiej.