Wszystkie drogi prowadzą do...

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 06.08.2015 21:23

- Koniecznie pamiętajmy o intencjach, z którymi idziemy na Jasną Górę. Również pielgrzymi duchowi niech zgłaszają się do kancelarii parafialnych, bo na nich czekają specjalnie przygotowane modlitewniki - zachęca ks. Jacek Prusiński, główny przewodnik diecezjalnej pielgrzymki.

Wyjście 34. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę Wyjście 34. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

- Każdy, kto ma intencje w sercu, nadaje się na pielgrzymkę – mówi ks. proboszcz Janusz Nawrocki z Modlina-Twierdzy, wieloletni przewodnik m.in. grupy białej i biało-czerwonej. W tym roku po raz drugi wędruje z grupą błękitną. - To duchowa propozycja dla wszystkich: dla zaawansowanych i dla początkujących w wierze, dla tych, którzy poszukują i dla pogłębiających swą wiarę. Idą przecież starsi i młodsi, kobiety i mężczyźni - mówi ks. Jacek Prusiński.

- Najpierw trzeba zawierzyć Bogu swoje intencje i trud drogi, a potem wyruszać. To Pan Bóg daje łaskę pielgrzymowania. Kto raz wszedł na tę drogę, przekonał się, że On daje siły i światło, aby rozeznać na pielgrzymce, jakich wyborów mam dokonać, że mam pamiętać i omadlać znane mi osoby i ich intencje, że w trudzie i zmęczeniu mam zawierzać przez Maryję życiowe dylematy, krzyże, choroby i troski - mówi Danuta Janicka, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej, od wielu lat na szlaku do Częstochowy.

"Pielgrzymka jest czytelnym znakiem Kościoła wędrującego i stanowi formę rekolekcji w drodze o charakterze wyłącznie religijno-pokutnym, cechując się duchem modlitwy i miłości chrześcijańskiej. Uczestnicy pielgrzymki, decydując się na udział w pielgrzymowaniu, powinni kierować się motywami religijnymi i dbać, aby religijny charakter pielgrzymki był zachowany przez cały czas jej trwania" - czytamy w regulaminie pielgrzyma.

Wędrujących jest bardzo wielu. Ich próbkę można było zobaczyć w płockiej katedrze. Oprócz pątników pieszych, było wielu takich, którzy kiedyś wędrowali, a dziś z różnych racji pielgrzymują duchowo. Oni ze szczególnym wzruszeniem pozdrawiali pielgrzymów. Przed katedrą była również grupa rowerzystów, którzy na dwóch kółkach wyruszyli ku Jasnej Górze.

Na pielgrzymce są wyraźnie obecne diecezjalne media: "Gość Płocki" i Katolickie Radio Diecezji Płockiej. Pątnikom towarzyszą Agnieszka Otłowska z "Gościa Płockiego" i ks. Krzysztof Jończyk, dyrektor rozgłośni. - Pielgrzymka będzie obecna na żywo w naszym radiu. Przez około godzinę każdego dnia będziemy o niej mówili. Będą relacje, rozmowy, świadectwa i codzienna transmisja Apelu Jasnogórskiego pielgrzymkowy magazyn. Słuchajcie nas na naszych częstotliwościach: 103,9 FM i 104,4 FM - zapowiada ks. Krzysztof Jończyk.

KRDP na czas pielgrzymki ogłasza konkurs "Zakochani w Pielgrzymce" na najlepszą fotografię dnia oraz konkurs "Zakochani w pielgrzymce" na najlepszy film o pielgrzymowaniu nagrany w trakcie drogi. Sponsorami nagród są księgarnia diecezjalna i hurtownia "Sacerdos". Konkurs będzie trwał od 6 do 14 sierpnia. Więcej informacji na: krdp.fm.