Kochać i iść z Maryją. Wojnówka

xwp

publikacja 04.08.2015 23:31

- Matka Boża ma tę szczególną łaskę nawiedzania swych dzieci: z największą czułością, uwagą i troską. I właśnie teraz uczestniczymy w tej łasce Maryi - powiedział bp Piotr Libera.

Oczekiwanie przed kościołem w Wojnówce na przybycie obrazu Czarnej Madonny Oczekiwanie przed kościołem w Wojnówce na przybycie obrazu Czarnej Madonny
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

- Maryjo, uczyń naszą parafię wspólnotą, która poczuje odpowiedzialność za to, co się w niej dzieje. Pomóż pokonać u wielu obojętność religijną. Obudź nasze serca. Przypomnij, że Bóg jest miłością, i że tylko w Jezusie jest zbawienie. Niech materializm nie zniszczy w nas duchowych darów. Naucz nas, abyśmy nie wstydzili się naszej wiary - tymi słowami witał ikonę Matki Bożej ks. proboszcz Grzegorz Nowomiejski.

Bp Piotr Libera w czasie Mszy św. mówił o szczególnym talencie Matki Bożej, jakim jest Jej właściwa łaska nawiedzania swych dzieci. - Wszystko zaczęło się od domu Elżbiety. Maryja poszła ją odwiedzić i usłużyć jej. Podobnie chce i nam uczynić. Ona przychodzi do wszystkich: obecnych i nieobecnych w kościele. Bez wyjątku, do każdego, i przynosi nam Jezusa. Oto Jej odpowiedź na nasze pytania, życiowe rozdroża, lęki i wątpliwości - mówił w kazaniu biskup.

Na zakończenie Mszy św. biskup płocki zwrócił uwagę, że patron parafii w Wojnówce - św. Stanisław Kostka - uczy Polaków rozmiłowania się w Matce Bożej. - On kochał i przez całe swe życie chodził z Maryją, czyli żył z Nią w zażyłej przyjaźni. I nas św. Stanisław chce tego nauczyć - dodał bp Piotr.

Matka Boża w obrazie nawiedzenia przybyła jakby na okrągłe urodziny kościoła parafialnego w Wojnówce. W 2014 r. minęło bowiem 100 lat od jego zbudowania. Historia parafii jest jednak o wiele dłuższa, bo sięga aż początków XV w. i nieistniejącej już parafii w Podkrajewie Wojnowym. Po zbudowaniu obecnego kościoła w latach 1904-1914, od 1967 roku istniał tu samodzielny ośrodek duszpasterski, a w 1979 r. powstała parafia. Jej pierwszym, długoletnim i niezapomnianym proboszczem był ks. kan. Jan Maćkiewicz. Był oddany ludziom i gorliwie duszpasterzował przez 34 lata. Jemu parafianie poświęcili pamiątkową tablicę w kościele. Teraz w tę historię i tradycję miejsca, ale jeszcze bardziej w bicie serc mieszkańców Wojnówki i okolic weszła Maryja w znaku Jasnogórskiego obrazu.