Rozpal naszą wiarę. Dębsk

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 29.07.2015 11:18

Być blisko Maryi, aby słuchać i duchowo się umocnić - o tym przypominają symbole nawiedzenia: Ewangeliarz i płonący kaganek.

Bp Piotr Libera zapala kaganek wiary - diecezjalny symbol nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Bp Piotr Libera zapala kaganek wiary - diecezjalny symbol nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Parafia w Dębsku powstała w 1981 roku, więc to nawiedzenie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej było pierwsze w jego historii. W procesji przez miejscowość poniesiono obraz Nawiedzenia w uroczystej procesji. Za feretronami i sztandarami szła m.in. liczna grupa ministrantów: starszych i młodszych, co jest szczególne dla tak małej parafii jak Dębsk. Obraz Matki Bożej wraz z ks. proboszczem Januszem Wilkowskim witała wielopokoleniowa rodzina, a za nimi młodzież i dzieci.

- Dziś Maryja zaprasza nas do stołu, do świętowania i do wspólnoty. Tradycja mówi, że ten wizerunek został namalowany przez św. Łukasza Ewangelistę na stole Świętej Rodziny z Nazaretu. Skoro teraz ten obraz przybywa do nas, to i my zaprośmy Matkę Pana do naszych stołów. Ona jest nam bliska, ale dla prawdziwego ucznia Jezusa, który chce Ją "wziąć do siebie", trzeba coś więcej uczynić. Trzeba Ją zaprosić do naszych rodzinnych stołów, aby była nam naprawdę bliska i wpływała na naszą codzienność - mówił bp Piotr Libera w homilii, komentując Ewangelię o Maryi stojącej pod krzyżem (J 19, 25-27).

Kto witał Matkę Bożą w tak małej wspólnocie? Były to przede wszystkim rodziny: dziadkowie, dzieci i wnuki. W uroczystości wzięło udział wielu młodych, część była zaangażowana w scholi, inni jako ministranci. - Zapaliliśmy na początku kaganek wiary, który jest symbolem peregrynacji w naszej diecezji. Ale jak nikły i wątły jest jego płomień, tak i nasza wiara jest narażona na osłabienie. W każdym z nas i w otaczającym nas świecie, ten duchowy dar może osłabnąć, a nawet zaniknąć, jeśli się o niego nie zatroszczymy. Niech dobry Bóg, przez znak obecności obrazu Matki Bożej, rozpali i pomnoży w nas łaskę wiary. Często powtarzajmy, jak apostołowie: "Panie, przymnóż nam wiary" - powiedział na zakończenie Mszy św. ks. biskup.

Zwracając się do młodzieży dodał: - Niech doba nawiedzenia i modlitwa przed tym obrazem zmobilizuje was i zachęci, aby włączyć się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w naszej ojczyźnie już za rok. Módlcie się w tej intencji - powiedział bp Libera.

Przed obrazem Nawiedzenia stoi stągiew. Tam wierni wrzucają swoje intencje i postanowienia. W Dębsku w głębi kościoła ustawiono również skrzynkę i tacę z napisem: "Nasze duchowe dary, które chcemy ofiarować Bogu i Jasnogórskiej Pani". Skrzynka i taca pełne intencji.