Na sportowo i ludowo

Marek Szyperski

publikacja 28.06.2015 18:00

Tegoroczne Dni Ciechanowa mają bardzo obszerny i urozmaicony program: od folklorystycznego festiwalu i spektaklu teatralnego po rozgrywki sportowe i rozrywkę.

Kupalnocka 2015 odbyła się w Płońsku, Ciechanowie (na zdjęciu) i w Serocku Kupalnocka 2015 odbyła się w Płońsku, Ciechanowie (na zdjęciu) i w Serocku
Marek Szyperski

Zaczęło się w piątek – jak przystało na dni związane z patronem miasta św. Piotrem – w parafii pod jego wezwaniem. W kościele parafialnym wieczorem wystawiono spektakl "Santo Subito" poświęcony św. Janowi Pawłowi II – w wykonaniu aktorów Teatru "Prowincja".

W sobotę na nowym boisku do plażowej siatkówki na zamkowych błoniach odbył się siatkarski turniej Piotrów. Piotrowie spotkali się potem w centrum miasta na I ogólnopolskim zjeździe. Życiem tętnił plac Jana Pawła II, gdzie stanęły stragany m.in. z artystycznym rękodziełem i do wczesnego wieczora trwał koncerty.

W Galerii im. Bolesława Biegasa w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki odbył się wernisaż prac polsko-greckich artystów malarzy. Potem sprzed Centrum na zamkowe błonia wyruszył barwny korowód zespołów biorących udział w 24. Festiwalu Folklorystycznym "Kupalnocka". Wzięły w nim udział: Ludowy Zespół Artystyczny "Ciechanów" i "Mały Ciechanów", "Likio Elinidon" z Grecji, "Pljewlja" z Czarnogóry, "Gaja" z Litwy. Prawie do północy błonia nad Łydynią rozbrzmiewały ludowymi pieśniami, a echo niosło po rosie w dal odgłosy tańców. Jako ciekawostkę warto dodać, że po raz kolejny w LZA "Ciechanów" zaprezentowali się: wikariusz parafii farnej ks. Jarosław Szumański i lekarz - nadzwyczajny szafarz Komunii św.  Leszek Szcząchor.