Miasto Janowe

am

publikacja 25.06.2015 00:51

W czasie obchodów jubileuszu miasta i kościoła Świętej Trójcy w Rypinie sprowadzone zostały relikwie św. Jana Chrzciciela. Uroczystości wprowadzenia tego znaku przewodniczył bp Roman Marcinkowski.

Miasto Janowe Modlitwa przy pomniku św. Jana Chrzciciela, patrona miasta Agnieszka Małecka /Foto Gość

- Nie celebryta, nie ktoś bardzo znany i popularny, ale święty został wybrany na patrona miasta i był to wybór na przekór współczesnym modom i poprawności politycznej - mówił bp Roman w homilii, podczas Mszy św. koncelebrowanej w rypińskiej farze. - Św. Jan Chrzciciel był bezpośrednim zwiastunem Jezusa. Jemu przypadło zaszczytne zadanie wskazania Mesjasza, to on udzielił chrztu Jezusowi i jako pierwszy oddał życie za prawdę, którą głosił z taką mocą - przypomniał biskup Roman.

Jakim wzorem jest dziś dla nas ten święty? - Św. Jan Chrzciciel nazywał grzech po imieniu i robił to nawet wobec wielkich ludzi tego świata - zauważył ksiądz biskup. Całe jego życie skierowane było ku Chrystusowi, to Jego zapowiadał, na Niego czekał, Jego wskazał. On uczy nas prawdziwej wiary, która wyrasta ze spotkania z Chrystusem, z doświadczenia jego obecności. To wiara, która rodzi świadectwo. - Jakim my jesteśmy głosem? Czy głosem przekazującym prawdę, czy kłamstwa? Głosem przekazującym miłość, dobroć? - pytał bp Roman. Gratulował społeczności rypińskiej odwagi wyboru patrona i skutecznych starań o relikwie świętego.

Relikwie świętojańskie 3 stopnia zostały sprowadzone z parafii Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Rychtalu w diecezji kaliskiej, gdzie od ponad 250 lat przechowywany jest relikwiarz z cząstką kości świętego, potwierdzony oryginalnym certyfikatem Bernardyna de Cianis. Relikwie rypińskie są 3 stopnia; to fragment materiału, który przez kilka wieków miał styczność z relikwiami kości. 26 kwietnia w Rychtalu odebrała je kilkunastoosobowa delegacja z Rypina wraz z ks. prał. Tadeuszem Zabornym, proboszczem rypińskiej fary, i burmistrzem Pawłem Grzybowskim. Czerwcowa uroczystość wprowadzenia relikwii była już zwieńczeniem starań. Do rypińskiej fary wprowadził relikwiarz ks. Mariusz Białobłocki, proboszcz parafii w Rychtalu. Jak podkreślano w trakcie uroczystości, to wspólne święto dla obu miast. W tym wyjątkowym świętojańskim święcie uczestniczyła delegacja z Rychtala, władze Rypina z burmistrzem na czele i powiatu, ze starostą Zbigniewem Zgórzyńskim.

Po Mszy św. procesyjnie udano się pod pomnik patrona znajdujący się na rynku. Tam bp Roman Marcinkowski odmówił modlitwę w intencji całego miasta.

W tym roku miasto obchodzi 950-lecie pierwszej wzmianki o Rypinie, a także 670-lecie nadania mu praw miejskich; jednocześnie trwają bogate w wydarzenia obchody 660-lecia kościoła Świętej Trójcy.