Zwycięzca jest jeden

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 25.05.2015 15:34

Bronisław Komorowski tylko w Golubiu-Dobrzyniu i Rypinie, Andrzej Duda w pozostałej części diecezji. Oto wyniki II tury wyborów prezydenckich w naszej diecezji.

Głosowanie w II turze wyborów prezydenckich w Raciążu Głosowanie w II turze wyborów prezydenckich w Raciążu
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

W regionie bezapelacyjnie wygrał Andrzej Duda. W Płocku, przy niemal 58-proc. frekwencji, kandydat PiS otrzymał 52,07 proc. ważnie oddanych głosów, a Bronisław Komorowski – 47,93 proc. W Ciechanowie do urn poszło 54 proc. uprawnionych do głosowania. A. Duda otrzymał 53,13 proc. głosów, a B. Komorowski – 46,87 proc. W Mławie, przy niemal 55-proc. frekwencji, 53,45 proc. ważnie oddanych głosów otrzymał A. Duda, zaś 46,55 proc. – B. Komorowski. Niemal idealnie ogólnopolski wynik wyborów oddało głosowanie w Płońsku, gdzie na A. Dudę głosowało 51,94 proc., na B. Komorowskiego – 48,06 proc., przy frekwencji 55,24 proc.

Procentowo najwięcej głosów prezydent elekt otrzymał w gminie Krzynowłoga Mała (aż 84,83 proc.). Podobnie wysoki odsetek głosów otrzymał w gminach Obryte, Zatory, Karniewo, Rościszewo czy Bielsk. Tam kandydat PiS do Pałacu Prezydenckiego zdobył trzykrotnie więcej głosów niż B. Komorowski. Zasadniczo w większości gmin wiejskich diecezji płockiej A. Duda otrzymał dwukrotnie więcej głosów niż dotychczas urzędujący prezydent. Bardzo dobry wynik odnotował m.in. w gminach: Bielsk, Brudzeń Duży, w Bulkowie k. Płocka. W mieście i gminie Gąbin A. Duda wygrał stosunkiem 69,84 proc. do 30,16 proc. oddanych ważnie głosów. W gminie Szczawin Kościelny k. Gostynina A. Duda wygrał stosunkiem 70,23 proc. do 29,77 proc. Podobny układ głosów miał miejsce w gminach: Gostynin, Nowy Duninów, Bodzanów, Mała Wieś, Staroźreby, Drobin, Mochowo. W gminie Radomin (powiat golubsko-dobrzyński) A. Duda uzyskał ponaddwukrotną przewagę nad dotychczas urzędującym prezydentem (67,45 proc. do 32,55 proc.). Podobnie było w gminach Tłuchowo i Janowiec Kościelny.

Warto jednak zauważyć, że Bronisław Komorowski wygrał w Golubiu-Dobrzyniu i Rypinie, gdzie zdobył ponad 51 proc. ważnie oddanych głosów.

Wysoka frekwencja tradycyjnie powtórzyła się w gminach Słupno k. Płocka (60,51 proc.) i w Obrytem k. Pułtuska (60,44 proc.). W niemal wszystkich miastach diecezji do urn poszła ponad połowa uprawnionych do głosowania. Powyżej 50 proc. wyborców głosowało w gminie Stara Biała k. Płocka, w okolicach Gostynina i Gąbina, w gminach: Bodzanów, Radzanowo k. Płocka, Bielsk, Joniec, Nowe Miasto, Stupsk, Szydłowo, Grudusk, Krzynowłoga Mała, Czernice Borowe, w okolicach Przasnysza i Pułtuska.

Najniższą frekwencję odnotowano w Czerwińsku n. Wisłą, gdzie do urn poszło zaledwie 39 proc. uprawnionych do głosowania.

– Potwierdziły się wyniki z pierwszej tury wyborów w regionie, generalnie również zostały powtórzone preferencje polityczne z ostatnich wyborów samorządowych. Zauważamy mobilizację elektoratu PiS, który dał wyraz przekonaniu, że zmiana jest potrzebna. Jednocześnie do lamusa odchodzi dawny postkomunistyczny schemat wyborów, że region nasz był "czerwony" i wybierał określoną opcję polityczną – komentuje wyniki wyborów prezydenckich na północnym Mazowszu Marek Szyperski, dziennikarz z Ciechanowa.

Wciąż nie ma oficjalnych wyników wyborów w okręgu warszawskim, a więc – jeśli chodzi o teren diecezji płockiej – z okolic Nasielska, Zakroczymia i Serocka.