Zielone światło dla ŚDM

am

publikacja 29.04.2015 13:38

Stolica diecezji płockiej szykuje się do przyjęcia w przyszłym roku ok. 2. tys. gości z różnych stron świata. Młodzież będzie gościć podczas tzw. tygodnia misyjnego przed centralnymi spotkaniami Światowych Dni Młodzieży. Płock jest kolejnym miastem, które podpisało porozumienie z diecezją w sprawie organizacji tego wydarzenia.

Konferencja prasowa w płockim ratuszu Konferencja prasowa w płockim ratuszu
Agnieszka Małecka /Foto Gość

- Czeka nas wydarzenie w skali globalnej, w tym sensie, że do Polski na zaproszenie papieża Franciszka przyjeżdża młodzież z całego świata. Podawane są cyfry nawet do 4 mln uczestników w Krakowie. Zanim młodzież pojedzie do Krakowa, przyjadą do poszczególnych diecezji, w tym naszej. Będą też w jej sercu, tu w Płocku. Chcemy ich przyjąć i ugościć. Jest to tak duże przedsięwzięcie, że jeden podmiot nie udźwignie organizacji tego wydarzenia. Poprosiłem pana prezydenta o pomoc logistyczną w zorganizowaniu tego wydarzenia. Chcemy pokazać tej młodzieży to, co mamy najlepsze, zarówno w wymiarze historii, dziejów regionu płockiego, poprzez zabytki, wydarzenia związane z kulturą mazowiecką – powiedział bp Piotr Libera, ordynariusz diecezji płockiej podczas oficjalnego podpisana porozumienia pomiędzy diecezją a urzędem miasta Płocka. Strony podpisały porozumienie dzisiaj, w ratuszu.

Jak zaznaczył Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka, na bazie tego porozumienia będzie utworzony komitet koordynujący przygotowania i organizację tych wydarzeń. W Płocku młodzież, uczestnicząca w ŚDM, pojawi się w dniach 20-25 lipca, ale centralnym spotkaniem w naszej diecezji będzie dla nich 23 lipca. – Pojawił się taki pomysł, by w przyszły roku w tym czasie odbywały się Dni Historii Płocka. Nie chcemy organizować dodatkowych imprez, ale pochwalić się tym, co mamy cennego – mówił Nowakowski. Prezydent wyjaśniał też bardzo ogólnie, że współpraca miasta z diecezją będzie odbywała się na płaszczyźnie organizacji logistycznej, wyżywienia, przygotowania i realizacji imprez towarzyszących.

- Trzeba podkreślić, że tak dużego wydarzenia, jak Światowe Dni Młodzieży w Polsce nigdy nie mieliśmy, i chyba w przyszłości nie będziemy mieć. Musimy się postarać, by ci młodzi ludzie wywieźli stąd jak najlepszy obraz Polski, takiego dobrego, duchowego gospodarza. Wiemy, z własnego doświadczenia, że te kraje, w których odbywały się spotkania młodych, potem są przez uczestników postrzegane przez pryzmat ich doświadczeń w czasie ŚDM– mówił ks. Rafał Grzelczyk, diecezjalny koordynator ds. ŚDM w diecezji płockiej.

Ks. Grzelczyk poinformował, że diecezja może spodziewać się około 5 tys. młodzieży, a około 20 tys. może wziąć udział w centralnym spotkaniu w Płocku podczas tzw. Tygodnia Misyjnego (to właśnie owe 6 dni, jakie młodzież całego świata spędza w różnych diecezjach kraju – gospodarza ŚDM, zanim spotka się na centralnych uroczystościach z Papieżem).

- Pamiętajmy, że te liczby trzeba podwoić lub potroić, bo w uroczystościach będzie brała udział młodzież naszej diecezji i rodziny, które będą gościć młodzież z zagranicy. Nasza diecezja, z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego jest też strategicznym punktem na Szlaku Miłosierdzia, dlatego spodziewamy się też bardzo wiele młodzieży, która będzie podążać tym szlakiem i zagości u nas na dzień lub dwa – mówił ks. Grzelczyk. Wspomniał też, że przyjazd do naszej diecezji zadeklarowały już grupy młodzieży z Włoch, Armenii, a także Francji, Peru, Brazylii.