Ale nam się wydarzyło!

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 27.04.2015 01:17

Około tysiąca osób z diecezji płockiej uczestniczyło przed rokiem w kanonizacji św. Jana Pawła II.

Pielgrzymi na modlitwie przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej Pielgrzymi na modlitwie przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Dobrze zapamiętaliśmy daty 16 października i 2 kwietnia - początku i końca pontyfikatu św. Jana Pawła II. Dobrze jednak się stanie, jeśli utrwali się w naszej świadomości data jego kanonizacji - 27 kwietnia. Rok temu z diecezji płockiej do Rzymu pojechało około tysiąca osób, w grupach zorganizowanych i indywidualnie.

W przeddzień kanonizacji dla pielgrzymów z diecezji płockiej bp Piotr Libera odprawił Mszę św. w kościele Ducha Świętego in Sassia, nieopodal Placu św. Piotra. - Szczególnie nas obowiązuje testament, który swoim życiem i umieraniem pozostawił nam błogosławiony papież. Co uczyniliśmy z jego pielgrzymią katechezą do Polaków? Ile jest w nas wrażliwości na prawdę i na ludzką biedę, ile troski o sumienie? Jakie dzieła wyrosły z pielgrzymki Jana Pawła II do Płocka? Trzeba wracać, drodzy moi, do tych trudnych pytań - mówił w homilii biskup płocki. Wraz z bp. Liberą w uroczystości kanonizacyjnej uczestniczył bp Roman Marcinkowski, około 50 księży z całej diecezji, były zorganizowane grupy Akcji Katolickiej, Klubu Inteligencji Katolickiej, parafii m.in. z Płocka, Rypina, Nasielska, Dobrzynia n. Drwęcą, Janowca Kościelnego, Mławy. Na rowerach przyjechała do Rzymu grupa cyklistów z Płocka.

Wspomnienia i radość z dnia kanonizacji pozostają niezatarte. Tak relacjonowaliśmy przeżycia pielgrzymów przed rokiem: "Kto pojechał do Rzymu, na długo będzie miał w pamięci wydarzenie, które wokół Placu św. Piotra skupiło milion pielgrzymów z całego świata. Jedną z grup, która przez Wenecję i Asyż wyruszyła z pielgrzymką do Rzymu, był Klub Inteligencji Katolickiej w Płocku".

Sobota i niedziela były poświęcone na pielgrzymowanie po Rzymie. Najpierw była przeszło godzina oczekiwania w kolejce na wejście do bazyliki św. Piotra. Potem wzruszająca, osobista modlitwa przed ołtarzem w kaplicy św. Sebastiana, gdzie pod ołtarzem umieszczono tablicę "Sanctus Joannes Paulus PP. II" oraz przed ołtarzem z relikwiami św. Jana XXIII, wreszcie przy Konfesji św. Piotra. Jak zwracali uwagę uczestnicy pielgrzymki, osobista modlitwa przy relikwiach nowych świętych była wyjątkowym i chyba najważniejszym momentem rzymskiego pielgrzymowania.

W całej pielgrzymce, oprócz modlitwy przy watykańskich ołtarzach św. Sebastiana (gdzie są relikwie św. Jana Pawła II) i św. Hieronima (gdzie spoczywają relikwie św. Jana XXIII) i oprócz Mszy kanonizacyjnej, którą płocka grupa przeżyła na via della Conciliazione, pielgrzymi spędzili wiele czasu na oczekiwaniu: długie czekanie na wejście do bazyliki św. Piotra i całonocne czuwanie przez Mszą św. w niedzielę Miłosierdzia Bożego. W tym czekaniu była jednak ukryta duchowa wartość i świadectwo.

Trwa oczekiwanie na wejście do bazyliki. W pewnej chwili przyłącza się do grupy młoda kobieta z mężczyzną: ona Polka - on Włoch. Kobieta pochodzi z okolic Przemyśla, ale od lat mieszka w Neapolu ze swoim mężem. Trzy lata temu była na beatyfikacji Jana Pawła II, teraz przyjechała z mężem na nocne czuwanie i Mszę kanonizacyjną. Opowiada nam swoją emigracyjną historię.

Noc przed świętem Miłosierdzia Bożego. Już o 22 plac przy zamku Anioła jest szczelnie wypełniony ludźmi. Od północy poszczególne grupy są wpuszczane na via della Conciliazione, a od 5.00 na plac św. Piotra. W wielkim tłumie słychać śpiewy, okrzyki, cały czas powiewają flagi i sztandary. Przed płockim KIK-iem idą z przodu grupy z Dobrzynia n. Drwęcą, Nasielska i z Działdowa - są widoczne ich flagi. Siostra Lucjana ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z płockiego Starego Rynku, rozpoczyna głośno prowadzić modlitwę różańcową. Jest dużo czasu, więc odmawiane są wszystkie cztery części Różańca. W połowie modlitwy przyłączają się do grupy Meksykanie. Jedni modlą się po polsku, drudzy odpowiadają po hiszpańsku i odwrotnie. Wreszcie zaczynają śpiewać. Przyłącza się jeszcze jedna grupa ze szkoły katolickiej z okolic Wrocławia. Jest dużo radości, modlitwy i śpiewu. Noc szybko mija, a czuwanie, choć niełatwe niesie dużo modlitwy, świadectwa i radości".

Wśród pielgrzymów na Placu św. Piotra był obecny płocki fotograf Jan Waćkowski. Niedawno ukazał się jego album poświęcony płockim spotkaniom Karola Wojtyły-Jana Pawła II: "Spotkaliśmy się serdecznie".

"Radość serdecznego spotkania z Kościołem płockim i ludem Bożym Mazowsza goszczącego papieża Polaka udzielała się nam wszystkim, którym dane było osobiście uczestniczyć w jego wizytach w ojczyźnie. Ta radość pozostawiła w życiu ludzi i pamięci lokalnych wspólnot trwałe wspomnienia, które winniśmy jako dłużnicy tamtych historycznych chwil pieczołowicie strzec i przekazywać kolejnym pokoleniom" - napisał bp Piotr Libera we wstępie do albumu o papieżu Janie Pawle II w Płocku.