"Hosanna" młodych

am

publikacja 29.03.2015 23:55

W kościele parafii św. Jadwigi Królowej odbyła się dziś Msza św., pod przewodnictwem biskupa płockiego, z udziałem młodzieży naszej diecezji. Podczas Eucharystii zostało odczytane przesłanie Synodu Młodych. Dalsza część spotkania odbyła się w Orlen Arenie.

Procesja z palmami z kościoła parafii św. Jadwigi Królowej do Oren Areny Procesja z palmami z kościoła parafii św. Jadwigi Królowej do Oren Areny
Agnieszka Małecka /Foto Gość

- Z waszych młodych serc rozlega się dzisiaj radosne hosanna, poprzez waszą modlitwę i wspólne śpiewy, ale nie tylko poprzez to. Rozlega się ono na wiele różnych sposobów. Rozbrzmiewa ono także poprzez wasze zaangażowanie w to wydarzenie, jakim jest Synod diecezjalny, poprzez wasz aktywny udział we wczorajszym Synodzie Młodych, w redagowaniu przesłania. Poprzez przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Jako biskup tej diecezji cieszę się niezmiernie, bo to wszystko jest wyrazem zawierzenia Chrystusowi, waszej wiary w Chrystusa i z całego serca już teraz dziękuję za te dobre dzieła – mówił bp Piotr Libera do młodzieży, zgromadzonej na Mszy św. w płockim kościele św. Jadwigi.

Ordynariusz płocki dziękował młodym a jednocześnie usilnie prosił o wierność. - Niedziela Palmowa to wielkie wołanie o wierność. Wierność dokonanym wyborom, Bożemu Słowu, Eucharystii, a przede wszystkim wierność Chrystusowi – akcentował bp Libera.

Na obchodach Niedzieli Palmowej Młodych naszej diecezji, które rozpoczęły się w godzinie Miłosierdzia, zgromadzili się uczestnicy wczorajszego Synodu Młodych, zaangażowani w pracę parafialnych centrów ŚDM; były też grupy, które dojechały na spotkanie tego dnia. Wszyscy usłyszeli przesłanie synodalne, które odczytali w czasie Eucharystii ich reprezentanci. A w przesłaniu znalazły się postulaty, marzenia i prośby młodych uczestników wczorajszych obrad. - To pierwszy synod, w którym my, młodzi zostaliśmy zaproszeni, aby podzielić się naszymi marzeniami, nadzieją, aspiracjami. Rozmawialiśmy o naszym doświadczeniu wiary i naszych wspólnotach parafialnych u progu XXI wieku – napisano w przesłaniu. Wśród postulatów zapisanych w nim, m.in. zwraca się uwagę, by kształtować obraz parafii jako wspólnoty wspólnot i powoływać w każdej z nich grupy i ruchu kościelne, takie jak: Ruch Światło – Życie, Odnowa w Duchu Świętym, Wojsko Gedeona, Laboratorium Wiary, Szkoła Nowej Ewangelizacji.

- Pragniemy, aby Msza św. w naszych parafiach nie była godziną nudy, ale godziną spotkania z Bogiem. Homilie powinny być krótsze, i powinny dotykać codzienności, być świadectwem zaangażowanego kapłana. (…) Postulujemy podniesienie wieku przystępujących do bierzmowania, powinno ono być np. w drugiej klasie szkoły średniej – napisano w dokumencie po Soborze Młodych. Wyrażono w nim także oczekiwania młodzieży m.in. co do rekolekcji, w których powinno znaleźć się świadectwo osób świeckich, czy co do kazań, by były krótsze i dotykały codziennego życia. – Marzymy o Kościele, w którym każdy byłby wysłuchany. W którym będziemy traktowani bardziej indywidualnie zwłaszcza w sakramencie pokuty i pojednania – postulują młodzi płockiej diecezji. W końcowym fragmencie przesłania, odwołano się do słów bp. Piotra, wypowiedzianych w sobotę, w Orlen Arenie – „Bądźcie ambasadorami polskiego, płockiego Kościoła!”.

Do tego zadania bardzo poważnie zaczęły się już przygotowywać niektóre z parafialnych centrów Światowych Dni Młodzieży. Wczoraj, podczas popołudniowej części spotkania w Orlen Arenie, swoimi pomysłami i dokonaniami dzielili się członkowie centrów, działających w Pułtusku, Płońsku, Makowie Mazowieckim, Dobrzyniu nad Drwęcą i Baboszewie. Dzisiaj młodzież poznała osobiście sztab główny diecezji, czyli diecezjalne biuro ŚDM oraz chór i zespół ŚDM, który formował się na kilku weekendowych warsztatach muzycznych w „Studni”. Ze sceny w Orlen Arenie zabrzmiały też po raz pierwszy w diecezji: Hymn Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, oraz oficjalny hymn naszej diecezji, "Tryskające zdroje w Studni", który będzie towarzyszył wszystkim spotkaniom, związanych z ŚDM.

Jak przypominał w czasie tegorocznego spotkania ks. Rafał Grzelczyk, cała Polska na okres tzw. "dni w diecezjach" przyjęła nazwę „campus misericordiae” czyli „pole miłosierdzia”, natomiast diecezja płocka będzie określana jako „Studnia Jakubowa”. Na spotkaniu pokazano także zarejestrowane niedawno nagrania z pobytu w Polsce i Płocku grupy Ormian, wraz z ich biskupem Rafaelem.

Akcenty Światowych Dni Młodzieży obecne były także w dekoracji niektórych palem wielkanocnych, przywiezionych przez młodzież. Tradycyjnie wzięły one udział w konkursie, w którym można było wygrać cenne nagrody. W tym roku przyznano je reprezentacji z Gąbina (III miejsce), z parafii św. Michała Archanioła w Płońsku (II miejsce) i parafiom w Krysku i św. Maksymiliana w Płońsku za wspólne dzieło.