Będzie nas mniej więcej...

red.

publikacja 05.03.2015 10:36

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport: "Prognoza ludności dla woj. mazowieckiego na lata 2014-2050".

Nasz region będzie się wyludniał, wzrośnie średnia wieku - oto, zdaniem GUS-u, perspektywy dla Mazowsza północnego na najbliższe 35 lat Nasz region będzie się wyludniał, wzrośnie średnia wieku - oto, zdaniem GUS-u, perspektywy dla Mazowsza północnego na najbliższe 35 lat
HENRYK PRZONDZIONO

Długookresowa prognoza ludności GUS przewiduje, że populacja Polski do 2050 roku zmniejszy się do niemal 34 milionów osób (88,2 proc. stanu z 2013 roku). Tylko w Mazowieckiem liczba ludności będzie większa niż w 2013 roku, jednak będzie to związane nie ze wzrostem przyrostu naturalnego, lecz z migracją ludności. Taką tendencję zaobserwuje się przede wszystkim w Warszawie i w ośmiu powiatach w okolicach stolicy, m.in. legionowskim, oraz m.in. w Płocku.

Zgodnie z prognozą demograficzną liczba ludności będzie rosła do 2028 r., jednak po tym okresie wzrostu wystąpi spadek. Wynika z tego, że nastąpi pogłębienie procesu starzenia się społeczeństwa. Do roku 2050 zwiększy się liczba osób starszych. Według szacunków liczba osób (65+) wzrośnie w tym czasie o 842,8 tys. W 2050 r. udział osób starszych w populacji ogółem  wynosić będzie 31,3 proc.

Najmłodsze roczniki, osoby w wieku przedprodukcyjnym 0-17 lat w 2050 roku będą stanowiły 15,7 proc. ogółu ludności woj. mazowieckiego. Nie zmieni się jeden wskaźnik: wciąż kobiet będzie więcej niż mężczyzn: w 2050 r. na 100 mężczyzn przypadać będzie 107 kobiet (obecnie przypada ich 109).

Warto odnotować, że w pozostałych województwach nastąpią spore spadki liczby ludności, zwłaszcza na terenach województw: lubelskiego, łódzkiego, opolskiego i świętokrzyskiego - tam populacja osób zmniejszy się o ponad 20 proc.

Co to oznacza dla północnego Mazowsza, gdy już od kilkudziesięciu lat widzimy wyludniające się wioski, miasteczka, które stanowią większość terytorium diecezji i naszych parafii? Powyższe dane potwierdza doświadczenie kolędowe duszpasterzy: wielu młodych migruje za szkołą i pracą do większych ośrodków miejskich albo za granicę.

Warto wspomnieć, że podobne wnioski można wyprowadzić z analizy kościelnych analiz statystycznych. W ubiegłym tygodniu opublikowano dane statystyczne za rok 2014, z których wynika ,że w diecezji płockiej ubywa osób bierzmowanych, zawieranych jest mniej małżeństw, znacznie więcej osób umiera niż się rodzi - takie dane zawarto w kwestionariuszu "Annus Census 2014", przygotowywanym rokrocznie dla Stolicy Apostolskiej.