Prosty dar

am

publikacja 14.02.2015 13:37

Na jeden procent od podatników liczą setki organizacji pożytku publicznego. W naszym regionie są wśród nich m.in. Caritas Diecezji Płockiej, poradnia „Metanoia” czy stowarzyszenie „Serce dla serce”. Na co przeznaczają pozyskane pieniądze?

Jeden procent dla organizacji pożytku publicznego Jeden procent dla organizacji pożytku publicznego
Agnieszka Małecka /Foto Gość

- Dla nas, jako stowarzyszenia pieniądze z jednego procenta oznaczają większą swobodę. Dzięki nim możemy zorganizować jakiś wyjazd, czy pielgrzymkę dla naszych podopiecznych. Te pieniądze przydają się nam nawet do utrzymania lokalu, który wynajmujemy, na prąd i wodę – wyjaśnia Mirosława Lewandowska ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Serce za serce” w Mławie. Ta organizacja, która przed laty uformowała się z diakonii modlitwy, pomaga dorosłym osobom niepełnosprawnym ruchowo i ich rodzinom z terenu Mławy i okolic. Robi to poprzez różne projekty i zajęcia, spotkania formacyjne, wyjazdy integracyjne; słowem pomaga takim osobom żyć łatwiej, ciekawiej.  – Niedawno na przykład realizowaliśmy program przeciwko wykluczeniu społecznemu, były też zajęcia, związane z procesem akceptacji siebie, odnajdywania w sobie dobrych stron. Mieliśmy także ciekawy program „niepełnosprawni w przestrzeni publicznej”. Polegało to na tym, że wspólnie wychodziliśmy np. do pizzerii, na koncert do szkoły muzycznej, czy do miniamfiteatru w parku. Taka spora grupa osób na wózkach była sygnałem dla miasta, że tu jesteśmy i mamy potrzeby, jak pełnosprawni ludzie – mówi prezes Urszula Bąkowska.

W pracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Metanoia” w Płocku pieniądze z jednego procenta podatku przeznaczane są także na bieżące potrzeby, związane z utrzymaniem siedziby oraz na działalność związaną z udzielaniem porad w sytuacjach konfliktów rodzinnych, dzieciom i młodzieży z diecezji. - Od października 2013 r. do października 2014 udzieliliśmy ok. 500 porad – informuje ks. Jarosław Mokrzanowski, wicedyrektor PPP Metanoia. Specjaliści tej poradni udzielają porad psychologicznych, pedagogicznych, prawniczych, a także z zakresu poradnictwa rodzinnego i rozeznawania duchowego. Poradnia prowadzi też regularne spotkania dla narzeczonych.

 

Największa diecezjalna organizacja charytatywna, czyli Caritas Płocka także liczy na pomoc ludzi dobrej woli. W tym roku obchodzi 25- lecie działalności, po okresie likwidacji w czasie komunizmu. Jeden procent od podatników przeznaczany jest w Caritas na kupno sprzętu potrzebnego w hospicjum. Caritas naszej diecezji prowadzi dwa takie nieodpłatne hospicja stacjonarne w Płocku i Pułtusku oraz hospicja domowe w Nasielsku, Żurominie, Mławie, Przasnyszu, a także w Pułtusku i Płocku. Jak przypomina kierownik Anna Lewandowska z Caritas DP, pacjentom objętym taką opieką, zapewnia się tu niezbędny sprzęt, łóżko, materac przeciwodleżynowy, inhalatory, pompy dyfuzyjne, leki, a także opiekę psychologiczną. W hospicjach Caritas pacjenci i ich rodziny mogą także liczyć na pomoc duchową kapelana.

Inne katolickie stowarzyszenia w naszej diecezji, które w tym roku starają się o 1 procent, to Stowarzyszenie Pomocy im. św. Brata Alberta w Płocku, które prowadzi wielowymiarową pomoc najuboższym mieszkańcom miasta, a także Oratorium im. Jana Pawła II w Czerwińsku czy Hospicjum Królowej Apostołów w Mławie i mławskie Stowarzyszenie „Pontyfikat Papieża Jana Pawła II”.