Niepowtarzalny styl

am

publikacja 31.01.2015 23:50

W płockiej Stanisławówce rozpoczęły się uroczystości ku czci założyciela Zgromadzenia Salezjanów.

Scenka o ks. Janie Bosko w wykonaniu młodzieży i grupy dzieci tej parafii Scenka o ks. Janie Bosko w wykonaniu młodzieży i grupy dzieci tej parafii
Agnieszka Małecka /Foto Gość

Liturgiczne wspomnienie św. Jana Bosko przypada 31 stycznia, w rocznicę jego śmierci. To święto należy przede wszystkim do młodych, przypomniał dziś w płockiej parafii św. Stanisława Kostki proboszcz ks. Jan Rusiecki. – On tak bardzo chciał, by ukochali najpierw swoją duszę i starali się o jej zbawienie – mówił podczas wieczornej uroczystości, której przewodniczył bp Roman Marcinkowski.

- Św. Jan Bosko całe swoje życie poświęcił zaniedbanym, odrzuconym. To wszystko robił w niepowtarzalnym stylu, opartym na rozumie, religii, miłości, obecności wśród wychowanków w codzienności i kształtowania w nich wyższych wartości. To wszystko służyło ukształtowaniu chrześcijanina i dobrego obywatela – zauważył w homilii bp Roman.

Ksiądz biskup przywołał także słowa ks. Bosko, który zachęcał, by stawać się sługami wobec tych, nad którymi sprawuje się władzę. - Pragnienie bycia wielkim, ważnym, pierwszym, znaczącym to wieczna tęsknota i pokusa człowieka. Szukamy wielkości w stanowiskach, tytułach, we władzy, w prestiżu, nosimy często trudne do opanowania pragnienie pochwały, wyróżnień, zaszczytów… Szukaniu własnej wielkości musi towarzyszyć Boża perspektywa. Tak jak apostołowie w dzisiejszej Ewangelii posprzeczali się między sobą, kto z nich jest największy. Przedziwne słowa wypowiedziane dwa  tysiące lat temu, a jak pasują do naszej rzeczywistości – mówił w homilii bp Roman.

Przypomniał także, że ks. Bosko swoją miłość do odrzuconych, do ludzi nazywanych „wyrzutkami społeczeństwa” wyniósł z domu, od swojej matki Małgorzaty. W tym kontekście, podkreślał, ogromnie ważna jest rola rodziny w kształtowaniu przyszłości naszego kraju i całego świata.

W sobotniej uroczystości wzięli udział przedstawiciele grup i wspólnot duszpasterskich parafii i poczty sztandarowe. We Mszy św. koncelebrowanej uczestniczył także ks. Henryk Boguszewski, salezjanin, obecnie dyrektor wspólnoty salezjańskiej w Moskwie, a przed 40 laty duszpasterz płockiej parafii św. Stanisława Kostki. W niedzielę ks. Henryk będzie przewodniczył uroczystej sumie odpustowej o godz. 12.

W tym roku wspomnienie św. Jana Bosko jest ważną częścią obchodów 200-lecia urodzin Świętego, które przypadają 16 sierpnia.