Pamięć trwa

am

publikacja 18.01.2015 22:00

W tę niedzielę, w parafii św. Maksymiliana w Płocku została odprawiona Msza św. w intencji żołnierzy 11 Grupy Operacyjnej NSZ.

Uroczystości patriotyczne w parafii na Górkach Uroczystości patriotyczne w parafii na Górkach
Agnieszka Małecka /Foto Gość

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest wprawdzie 1 marca, ale w płockiej parafii na Górkach zapoczątkowano cykliczne Msze św. za kolejnych bohaterów zbrojnego podziemia antykomunistycznego, przypomniał proboszcz ks. Tadeusz Łebkowski, przewodniczący tej Eucharystii. Organizowane są one z inicjatywy senatora Marka Martynowskiego.

W liturgii wspominano i modlono się za żołnierzy, walczących na terenie Mazowsza płockiego : Stefana Bronarskiego „Liścia”, Stefana Majewskiego "Szczepana", Wiktora Stryjewskiego „Cackę”, Jana Przybyłowskiego „Onufrego” i Jerzego Wierzbickiego ps. "Dodek".

W kościele złożono także kwiaty pod memoriałem upamiętniającym uczestników powstań i protestów społecznych. Jest to tablica, powstała z inicjatywy płockiego środowiska patriotycznego i poświęcona 28 listopada ub. r. Na memoriale, obok innych elementów, znajduje ważny znak nawiązujący do losów Żołnierzy Wyklętych. Umieszczono tam bowiem kopię ryngrafu, odpiętego od marynarki por. Franciszka Majewskiego przez jego ojca, w czasie identyfikacji ciała syna.

Za te inicjatywy, przypominające o bohaterach zbrojnego podziemia antykomunistycznego i przywracające ich dobre imię, dziękował „strażnikom pamięci” ks. Tadeusz Łebkowski. Wśród wielu uczestników, których zgromadziła ta Msza św. był także Jacek Pawłowicz, historyk z IPN, który od lat zajmuje się tematem Żołnierzy Wyklętych z terenu Mazowsza płockiego.