"Mędrcy, kogo szukacie?"

Dominik Nowakowski

publikacja 06.01.2015 20:10

Płońszczanie po raz drugi wynieśli ewangeliczne przesłanie Święta Trzech Króli na ulice miasta. Liczony w setkach mieszkańców orszak, swe zwieńczenie miał na rynku, gdzie oddano hołd Dzieciątku Jezus.

Płoński orszak wyruszył z parafii św. Maksymiliana Kolbego Płoński orszak wyruszył z parafii św. Maksymiliana Kolbego
Dominik Nowakowski

Płoński Orszak Trzech Króli miał do przebycia dwie ulice. Ruszył spod kościoła parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego, gdzie miała miejsce Msza św., podczas której padło pytanie, czego tak naprawdę poszukiwali Mędrcy ze Wschodu.

- Szukali sensu swego życia. Szukali światła, które rozproszy ich mrok. Szukali spełnienia obietnic, które Bóg dał wcześniej ludzkości – mówił podczas kazania ks. Rafał Pabich, wikariusz tamtejszej parafii. – W naszej codzienności nieustannie odkrywamy zmaganie się świata ciemności ze światem światła. Królestwo mroku niszczy, zostawia zgliszcza, odczłowiecza. Odbiera nam nadzieję, doprowadza nas do tego, że gdzieś umyka nam radość życia. Królestwo to dotyka układów politycznych i społecznych, wobec których często opadają nam ręce. Ten mrok nie musi w nas zwyciężać, bo jest światło, które bije od Jezusa Chrystusa – dodawał duchowny. – To On ze żłóbka betlejemskiego i z Ewangelii, którą nam zostawił, ciągle nam pokazuje, że układy międzyludzkie nie mają nic do powiedzenia wobec Jego potęgi. Że prawda jest ważniejsza niż kłamstwo, że pieniądze są mniej ważne niż ludzka solidarność, życzliwość i miłosierdzie – zwrócił uwagę ks. Pabich.

W powozie Trzej Królowie, uczniowie miejscowych szkół (Kamil Wilamowski, Paweł Żaglewski i Eryk Akpang), śpiewniki z kolędami w dłoniach i papierowe korony na głowach uczestników orszaku, na twarzach dzieci uśmiech. Orszak zatrzymał się na widok ulicznego teatru, grupy wolontariuszy ”Iskierki”, działającej przy Miejskim Centrum Kultury, głównego organizatora wydarzenia. Oczom płońszczan ukazała się waga. Przy jednej szali anioły, przy drugiej diabły. Roznosiły białe i czarne kartki, by mieszkańcy mogli by dokonać wyboru, czy chcą iść drogą dobra, czy zła. Dobro znów zwyciężyło… Niedługo potem było widać kuszenie Heroda przez szatana i finałową scenę w samym sercu miasta z przekazaniem darów dla nowo narodzonego Króla.

W świątecznym przedsięwzięciu udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół nr 3, Gimnazjum nr 1 i 2, Powiatowego Gimnazjum Publicznego oraz Szkoły Podstawowej nr 2 i 3 w Płońsku. Krótki występ dał chór ”Allegro Coro”, pod dyrekcją Mariusza Wrzesińskiego. Scenarzystą, reżyserem i narratorem Orszaku Trzech Króli był Krzysztof Dembicki.