Wydarzyło się w 2014 roku – II

ak

publikacja 29.12.2014 19:39

Przypominamy najważniejsze wydarzenia w Kościele diecezjalnym i w regionie, od maja do sierpnia.

Biznes i droga do świętości

W konferencji uczestniczyło prawie 900 przedsiębiorców, m.in. z Łodzi, Wrocławia, Krakowa, Gdańska, Siedlec i Warszawy   W konferencji uczestniczyło prawie 900 przedsiębiorców, m.in. z Łodzi, Wrocławia, Krakowa, Gdańska, Siedlec i Warszawy
Agnieszka Kocznur /Foto Gość
12 maja
. W hali sportowej Orlen Areny spotkało się blisko 900 polskich przedsiębiorców, by wysłuchać wyjątkowych świadectw biznesmenów i dzielić się swoimi doświadczeniami. Konferencja „Wiara w biznesie” była pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce.

- Nie trzeba być złodziejem, krętaczem i szukać kontaktów z polityką, aby osiągnąć sukces - przekonywali prelegenci konferencji. Niekwestionowaną gwiazdą tego wydarzenia był Amerykanin Chris Lowney, wieloletni dyrektor zarządzający w potężnym banku J.P. Morgan, autor bestsellerowych książek o przywództwie, etyce w biznesie czy najnowszej książki o papieżu Franciszku.

Całodniowa konferencja została zorganizowana przez Centrum Kultury Chrześcijańskiej Agape, działającym przy parafii Świętego Krzyża w Płocku oraz Polską Akademię Biznesu. Wśród jej prelegentów znaleźli się także: Maciej Gnyszka, twórca Towarzystwa Biznesowego, Piotr Michalak, właściciel Strategii Rozwoju, oraz Tomasz Sztreker, prezes Polskiej Akademii Biznesu i inicjator wydarzenia. Młodzi biznesmeni mówili m.in. o budowaniu relacji i kontaktów biznesowych, przywództwie i powołaniu do bycia przedsiębiorcą. Do panelu dyskusyjnego zaproszono duchownych: ks. prof. Ireneusza Mroczkowskiego, o. Wojciecha Żmudzińskiego, jezuitę i ks. Przemysława Króla, sercanina. 

W korowodzie rodzin

Organizatorami płockiego marszu byli: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Kuria Diecezjalna Płocka, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Urząd Miasta Płocka   Organizatorami płockiego marszu byli: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Kuria Diecezjalna Płocka, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Urząd Miasta Płocka
Agnieszka Kocznur/ Foto Gość
1 czerwca
. W naszej diecezji w Płocku, Ciechanowie i Pułtusku przeszły Marsze Dla Życia i Rodziny.

Płockie, rodzinne święto rozpoczęła Msza św. w katedrze, której przewodniczył bp Roman Marcinkowski. - Tylko w rodzinach mogą przychodzić na świat pokolenia zdrowych, dobrych, moralnie uczciwych, pracowitych, religijnych, kochających swą ojczyznę ludzi. Jeśli kogoś kochasz, to twoje siły rosną. Ten, kto kocha, potrafi wszystko - usłyszeli wierni zgromadzeni w płockiej bazylice.

Marsz wyruszył sprzed katedry i przebiegał pod hasłem: "Rodzina nadzieją". Na czele barwnego korowodu znajdowała się platforma z zespołem muzycznym "Petromiks", kawalerzyści oraz dwie karety z małżeństwami: młodą parą i małżonkami obchodzącymi jubileusz 50- lecia. Dzieci z kolorowymi balonami, młodzież i starsi z biało-czerwonymi flagami - szli od katedry do płockiego zoo. Wędrówce towarzyszyły piosenki o tematyce familijnej oraz rozważania dotyczące rodziny. Odczytywane były także słowa św. Jana Pawła II z „Listu do Rodzin”.

Po raz drugi rodzinne korowody przeszły także ulicami Ciechanowa i Pułtuska.

 

Trzy dni dla młodych

27-29 czerwca. Po raz siódmy młodzież z różnych stron diecezji wzięła udział w warsztatach, ciekawych spotkaniach, modlitwie i zabawie w czasie Festiwalu Młodych w Płocku. Na tegoroczną odsłonę Festiwalu Młodych przybyło do Płocka prawie 400 osób, najwięcej z Rypina, Płońska, Sierpca i Ciechanowa.

- Nasz festiwal, jest ważnym przystankiem w drodze do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się za dwa lata w Krakowie - mówił ks. Rafał Grzelczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

- Dzisiaj to na was Chrystus chce budować swój Kościół. Nie bójcie się przychodzić do Niego. Nie bójcie się oddawać Mu swoich problemów!  mówił do młodzieży diecezji płockiej bp Piotr Libera podczas Mszy św. w ostatnim dniu festiwalu. Na zakończenie Eucharystii bp płocki nazwał festiwal swoistym poligonem, laboratorium, które przygotowuje młodych uczestników do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Tegoroczny FM odbywał się w zielonej przestrzeni młodzieżowego ośrodka „Studnia” przy ul. Górnej 1. Na festiwalowej scenie wystąpił m.in. zespół propaganda Dei. Młodzież wzięła udział w warsztatach, spotkaniach i nabożeństwach.

 

Pożegnanie ks. Piotra

Msza pogrzebowa ks. Piotra Błońskiego w katedrze w Płocku   Msza pogrzebowa ks. Piotra Błońskiego w katedrze w Płocku
Agnieszka Kocznur /Foto Gość
3 lipca
. W katedrze płockiej została odprawiona Msza św. pogrzebowa ks. Piotra Błońskiego, wikariusza katedralnego. Liturgii przewodniczył bp Piotr Libera. Ks. Piotr Błoński zmarł po ciężkiej chorobie nowotworowej mając zaledwie 25 lat.

- Tylko garstka profesorów, kolegów znała Cię - Piotrze - sześć lat temu tu, w Płocku. Wstąpiłeś do seminarium i nie miałeś wątpliwości, że to Twoja droga. Byłeś przystojny, lubiłeś tańczyć, pływałeś, brałeś udział w olimpiadzie matematycznej, kochałeś góry. I nawet trochę dziwiłeś się, kiedy odczytałeś powołanie - jak prorok Jeremiasz, jak Mateusz, jak Paweł: ”Ja, Panie, naprawdę ja? Przecież ja mam kłopoty z polskim, jak ja powiem kazanie, jak będę uczył?” I nie powiedziałeś zbyt wielu tych kazań, a księdzem byłeś zaledwie pół roku. Ale Twoje ”kazanie życia” zna dzisiaj cały Płock! - mówił bp płocki.

Msza pogrzebowa w płockiej katedrze, a potem w Skępem, sprawowana w białych szatach liturgicznych, śpiewy wielkanocne i o Bożym Miłosierdziu, wymownie podkreślały rys duchowości zmarłego młodziutkiego księdza.

Jego odchodzenie poruszyło wiernych z różnych stron kraju i zostało nazwane wielkimi rekolekcjami w naszej diecezji. 

 

 

Ewangelia na plaży

Ewangelizatorzy z Przystani Miłosierdzia w Płocku   Ewangelizatorzy z Przystani Miłosierdzia w Płocku
Agnieszka Kocznur /Foto Gość
11-13 lipca
. Kilkudziesięciu ewangelizatorów z różnych stron kraju docierało do fanów muzyki jamajskiej. Przystań Miłosierdzia towarzyszyła największemu w Polsce festiwalowi muzyki reggae - Reggaeland.

Ta inicjatywa ewangelizacyjna odbyła się w Płocku po raz drugi. W tym roku jej hasło brzmiało: „Duch przychodzi z pomocą naszej słabości”. Celem akcji było dotarcie do młodych, często zagubionych ludzi, dlatego kluczową rolę odgrywali tu świeccy oraz osoby duchowne, które głosiły Dobrą Nowinę na płockiej plaży i placach.

- Zgłosiłem się na ewangelizację, bo mocno biorę sobie do serca słowa Jezusa o nauczaniu. Przychodząc tutaj i rozpoczynając posługę właśnie w tej formie, nie mogę mieć konkretnych oczekiwań, bo Bóg ma poczucie humoru i tak się okaże, że wyjdzie z tego zupełnie coś niespodziewanego. Trzeba mieć szeroko otwarte oczy i zobaczyć te miejsca i tych ludzi, których Bóg akurat w tym konkretnym dniu stawia obok nas - mówił Jędrzej Wieloch z Poznania.  

60 ewangelizatorów Przystani odróżniały od kolorowego tłumu miłośników muzyki jamajskiej charakterystyczne błękitne koszulki z hasłem tej akcji: „Duch przychodzi z mocą naszej słabości”.

 

Nowoczesna komenda

23 lipca. Uroczyście otwarto nową komendę miejską policji przy alei Kilińskiego. Poświęcenia obiektu dokonał bp Roman Marcinkowski, który modlił się w intencji mazowieckich policjantów.

Nowoczesny obiekt przy alei Kilińskiego, który budowano w latach 2011-2014, jest trzypiętrowym budynkiem, na który składa się około 500 pomieszczeń. Do dyspozycji policjantów są dwa skrzydła: biurowo-administracyjne i szkolno-gospodarcze. W budynku znajdują się pomieszczenia dla zatrzymanych, jest w nim siedziba wydziałów prewencyjnych, administracji, dla pracowników oddziałów zamiejscowych i płockiego oddziału Centralnego Biura Śledczego.

Wartość całej inwestycji to prawie 52 mln zł, Urząd Miasta Płocka dofinansował budowę komendy kwotą około 11 mln zł.

 

Szli z relikwiami

Piesza pielgrzymka diecezji płockiej po raz 33. wyruszyła 6 sierpnia z Płocka   Piesza pielgrzymka diecezji płockiej po raz 33. wyruszyła 6 sierpnia z Płocka
Agnieszka Kocznur/ Foto Gość
14 sierpnia
. Z hasłami: ”Cały Twój, Maryjo”, ”Droga świętości”, ”Dziękujemy”, a przede wszystkim z relikwiami św. Jana Pawła II do jasnogórskiego sanktuarium dotarła 33. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej. 268 km pokonało 1360 pątników. Wspierało ich w całej diecezji 2500 pielgrzymów duchowych.

9 dni wędrówki miało charakter dziękczynny za kanonizację papieża Polaka. Była również przygotowaniem do mającej się rozpocząć latem przyszłego roku peregrynacji kopii cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji płockiej.

Na początku tegorocznego pielgrzymkowego szlaku, bp Piotr przypomniał, że to wędrowanie jest szczególnym podziękowaniem za dar kanonizacji naszego papieża.

- Myślę, że tego nam szczególnie dzisiaj potrzeba, aby podjąć trud dziękczynienia i naśladowania św. Jana Pawła II. Dlatego on pójdzie z pielgrzymką w znaku relikwii. Będzie towarzyszyło wam jego słowo, jak chociażby to przeznaczone na dzisiejszy dzień, które wypowiedział nasz święty 35 lat temu na Jasnej Górze: "Sami nie wiecie, jacy jesteście piękni, kiedy obcujecie z bliska z Chrystusem, z Mistrzem, starając się żyć w Jego łasce uświęcającej” - mówił bp płocki.