Problem niech nie czeka

am

publikacja 28.12.2014 13:12

Płocka organizacja pozarządowa z ponad 20-letnią historią prowadzi poradnię rodzinną. W tym roku kontynuowała pracę w ramach programu "Bezpieczna Rodzina". Jej specjaliści udzielili łącznie 117 porad.

Poradnia rodzinna SRK w Płocku. Poradnia rodzinna SRK w Płocku.
Agnieszka Kocznur /Foto Gość

Powoli, coraz więcej osób z Płocka, potrzebujących pomocy psychologicznej, pedagogicznej i prawnej trafia do poradni, prowadzonej przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. W tym roku z porad prawnych skorzystało w niej 48 osób, psycholog pracował z 25 osobami, pedagog – z 24, a doradca rodzinny - z 20 osobami, informuje o statystykach Anna Grędecka, pedagog.

O jakie porady zwracają się najczęściej płocczanie? Szukają pomocy w sprawach prawnych, szczególnie z zakresu prawa rodzinnego, np. w sprawach alimentacyjnych, rozwodu, eksmisji, ustalenia ojcostwa, czy niewywiązywania się ze służebności wobec starszych rodziców.

Młodzi ludzie najczęściej proszą o pomoc psychologa w obliczu traumatycznych wydarzeń życiowych; m.in. żałoby, porzucenia przez partnera. Specjaliści pomagali też w przypadkach zaburzeń odżywania – anoreksji. Poza tym – obejmują pomocą w przypadku wszelkiego rodzaju konfliktów i problemów rodzinnych.

- W wielu przypadkach zainteresowane osoby oczekują informacji, wsparcia, mają potrzebę wypowiedzenia się. Czasem wysłuchanie ich pomaga i  wystarcza. Inne problemy rozwiązujemy długofalowo według potrzeb wykorzystując różne formy pomocy -  porady, mediację, rozmowy terapeutyczne i konsultację – informuje Anna Grędecka.

- Oczywiście, dobrze by było, gdyby przychodziły całe rodziny, nie tylko jedna osoba. Lepiej też i skuteczniej pracuje się z osobą, która jest zmotywowana do zmiany. Trudniej natomiast o efekty, jeśli taka osoba nie ma wewnętrznego przekonania – zaznacza Małgorzata Ochocińska, psycholog w poradni.

Specjaliści tej poradni pracowali także z dwoma sprawcami przemocy, którzy zostali skierowani przez kuratorów sądowych, a także udzielili pomocy psychicznej i ekonomicznej 8 osobom, które doznawały przemocy. W tej grupie było trzech mężczyzn, którzy doświadczają przemocy ze strony dorosłych dzieci.

Poradnia, prowadzona przez płockie SRK, podobnie jak w roku ubiegłym, realizowała od stycznia 2014 r. w ramach zadania publicznego Program „Bezpieczna Rodzina”, wspierany przez Prezydenta Płocka. Jest to program, który obejmuje zarówno przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, jak i działania na rzecz zapobieganiu uzależnieniom. Dlatego specjaliści poradni kontynuowali spotkania edukacyjne w dwóch płockich Ośrodkach Nauki Jazdy („Prawko” i „Polkurs”).

- Po raz kolejny prowadziłam warsztaty w projekcie dla kierowców. Staraliśmy się przekazać wiedzę na temat, jak działa alkohol na człowieka, bo wciąż brakuje tej świadomości. Uświadamialiśmy kierowcom, że to nie jest tylko pewne subiektywne odczucie, ale alkohol naprawdę oddziałuje na wiele części organizmu człowieka – wspomina Małgorzata Ochocińska.

Innym miejscem, do którego dotarli, była płocka noclegownia dla bezdomnych mężczyzn. Tam w spotkaniach i warsztatach, dotyczących alkoholizmu, także jako źródła bezdomności, wzięło udział 40 osób.

Pedagog Anna Grędecka przypomina, że poradnia czeka na płocczan potrzebujących porady lub długofalowej pomocy. Warto podkreślić, że mieszkańcy Płocka mogą skorzystać z niej nieodpłatnie.

Poradnia SRK, przy ul. Nowowiejskiego 2a (wejście od ul. Ostatniej), czynna jest w każdy poniedziałek w godz. 15.00 do 19.00. W pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca przyjmuje prawnik –  Tomasz Suski w godz. 15.00 do 18.00 . W drugi i czwarty poniedziałek w godz. 15.00 do 18.00 udzielają porad pedagog – Anna Grędecka i doradca życia rodzinnego – Danuta Ryba. Natomiast w każdy poniedziałek w godz.17.00 do 19.00 – psycholog – Małgorzata Ochocińska.