Pomoc dla bezdomnych

Agnieszka Kocznur

publikacja 27.12.2014 15:51

- Gdy zobaczysz bezdomnego śpiącego na ławce w parku, przystanku autobusowym, na klatce schodowej, leżącego na ziemi - nie odwracaj wzroku, tylko zadzwoń - apelują strażnicy miejscy.

Zima to najtrudniejszy czas dla bezdomnych Zima to najtrudniejszy czas dla bezdomnych
Agnieszka Kocznur /Foto Gość

W zaledwie jeden grudniowy weekend płoccy strażnicy miejscy 22 razy podejmowali interwencję w stosunku do osób bezdomnych. Głównie osoby te były pod wpływem alkoholu. W trosce o ich życie i zdrowie odwiezione zostały do izby wytrzeźwień. Niestety nie zawsze pomoc dociera w porę.

- Nasze patrole często kontrolują pustostany, ogrody działkowe, altany śmietnikowe i inne miejsca przebywania osób bezdomnych. Ze względu na niskie temperatury strażnicy miejscy widząc bezdomnego na ulicy zatrzymują go i pytają, gdzie przebywa, aby móc później skontrolować to miejsce - przekonuje Jolanta Głowacka, rzecznik płockiej straży miejskiej.

- Jeśli zauważycie państwo bezdomnego, albo macie informację o osobach bezdomnych, które nie radzą sobie i wymagają pomocy - prosimy dzwońcie do naszego dyżurnego pod bezpłatny numer telefonu 986 - apeluje Głowacka. Jednocześnie zaznacza, że działania strażników mają charakter czysto pomocowy, a nie represyjny. Nie należy się obawiać, że telefon do dyżurnego przysporzy komukolwiek problemów.

Wielu z bezdomnych trafia do Domu Dla Bezdomnych Mężczyzn w Płocku przy ul. Sienkiewicza 54, prowadzi go Caritas we współpracy z MOPS. To jedyne takie miejsce w Płocku, gdzie bezdomni mogą nie tylko spać, ale i otrzymać 3 posiłki dziennie. Od 2 grudnia w Płocku działa Ogrzewalnia dla osób bezdomnych przy ul. Otolińskiej 23, czynna w godzinach od 20.00 do 8.00. Przeznaczona jest dla bezdomnych, którzy mogą znaleźć tam schronienie, skorzystać z punktu sanitarnego i aneksu kuchennego.

- W pobliżu Ciechanowa działają noclegownie, które w zupełności zapewniają potrzeby osób bezdomnych z naszego miasta - zapewnia Zofia Brzezińska, dyrektor MOPS w Ciechanowie. Jako ośrodek pomocy społecznej płacimy oraz dofinansujemy pobyty naszych bezdomnych. Jesteśmy też w stałym kontakcie ze służbami, strażą miejską, policją, bo najważniejszy jest człowiek. Dlatego jeśli dowiemy się o osobie, którą trzeba natychmiast przewieźć i umieścić w noclegowni, nasza pomoc będzie bardzo szybka - przekonuje.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił bezpłatną infolinię 987. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat najbliższych schronisk, jadłodajni, czy punktów pomocy medycznej.

Pełna lista obiektów, które przyjmują bezdomnych, znajduje się na stronie internetowej: www.mazowieckie.pl, pod banerem - Pomoc dla bezdomnych.