Bogate menu

am

publikacja 12.12.2014 23:49

Był to finał złożonego projektu "Mam apetyt na czytanie", realizowanego w tym roku przez Książnicę Płocką im. Władysława Broniewskiego. Gala stała się okazją do podziękowań dla partnerów projektu i do jego podsumowania. Oddano głos także najmłodszym czytelnikom.

Wielki finał projektu "Mam apetyt na czytanie"   Wielki finał projektu "Mam apetyt na czytanie"
Agnieszka Małecka /Foto Gość
O tym, co działo się przez ostatnie miesiące w Płocku w związku z Rokiem Czytelnika, przypomniała podczas gali Joanna Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej. Projekt biblioteki miejskiej "Mam apetyt na czytanie" miał adresatów wśród różnych grup wiekowych, ale przede wszystkim wśród młodzieży szkolnej.

- Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych młodych czytelników. Po raz pierwszy odbył się poetycki flashmob. Pod koniec września, korzystając z pomysłu Magdaleny Wilk, nauczycielki LO im. Małachowskiego, czytaliśmy wiersze dotyczące września 1939 roku. Uczestniczyło w tym ponad 200 osób, w pięciu różnych miejscach Starego Miasta. Kolejna rzecz to "menu na Rok Czytelnika z dostawą na miejsce", czyli propozycja książek dla najmłodszych. Państwo zapraszaliście nas do przedszkoli, do szkół podstawowych, by  tam pracownicy Książnicy czytali książki maluchom. Odbywało się to w różnej scenerii, w różnym czasie, np. podczas leżakowania - opowiadała dyrektor Książnicy, komentując multimedialną prezentację, na którą złożyły się fotografie z poszczególnych wydarzeń.

W ramach projektu, tym razem z myślą o starszych czytelnikach, odbyły się spotkania autorskie z pisarzami, m.in. Wiesławem Myśliwskim i Szymonem Hołownią, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Było także czytanie „Dziadów” w płockich szkołach ponadgimnazjalnych przed 1 listopada (to także propozycja z "Małachowianki"), pikniki czy niezwykłe przenosiny księgozbioru jednej z filii Książnicy Płockiej z udziałem... samych czytelników.

- Po raz drugi wydarzył się "Przegląd Etiud o Świętych i Błogosławionych". Tegoroczny pokazał, że mamy rewelacyjną i bardzo uzdolnioną młodzież. Tutaj poznaliśmy świetną dziewczynę z III LO, która jest autorką scenariusza dwóch inscenizacji i robi to doskonale. Teraz zaprosiliśmy tę młodą dziewczynę do współpracy przy pewnym projekcie. Chcemy stworzyć słuchowisko dotyczące obrony Płocka 1920 r. Któż lepiej trafi do młodych ludzi niż młody człowiek? - mówiła J. Banasiak.

 

W auli Zespołu Szkół Centrum Edukacji spotkali się reprezentanci różnych środowisk, uczestniczących lub wspierających projekt Książnicy   W auli Zespołu Szkół Centrum Edukacji spotkali się reprezentanci różnych środowisk, uczestniczących lub wspierających projekt Książnicy
Agnieszka Małecka /Foto Gość
Strzałem w dziesiątkę okazał się tegoroczny udział biblioteki w Nocy Muzeów. - Myśmy się zastanawiali, czy będziemy mieli chętnych do odwiedzenia nas w nocy. Trochę się obawialiśmy, że ktoś może pomyśleć, że cóż my tam będziemy robić, pokazywać książki? Dla nas to jest atrakcyjne, ale może nie wszyscy rzeczywiście czuliby taką fascynację. Dlatego przygotowaliśmy program zwiedzania, a frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Odwiedziło nas ponad 1000 osób. Zaprosiliśmy i małych, i dużych - dla każdego mieliśmy coś przygotowane - wspominała szefowa Książnicy Płockiej, zapowiadając już teraz udział placówki w kolejnej Nocy Muzeów, ale - jak zaznaczyła - z nowym pomysłem.

- To tak naprawdę niewielki wyimek z tego, co się działo się u nas w tym roku - podkreślała podczas gali J. Banasiak. Zakres projektu "Mam apetyt na czytanie" pozwolił na włączenie różnych środowisk Płocka, ale i wymagał wsparcia wielu instytucji i organizacji. Stąd długa lista podziękowań, złożonych władzom miasta, płockim parlamentarzystom, lokalnym organizacjom, placówkom kulturalnym, szkołom i przedszkolom, a także Policji i Straży Miejskiej. Wszyscy partnerzy projektu, instytucje wspierające realizację inicjatyw biblioteki, otrzymali pamiątkowe dyplomy.

W trakcie gali oddano także głos najmłodszych czytelnikom. W zarejestrowanej wcześniej rozmowie zapytano ich o to, co czytają, czym jest dla nich książka, czy odwiedzają bibliotekę. - Czytanie to przyjemność, a książka to inteligentna rozrywka - padły celne odpowiedzi dzieci ze szkoły podstawowej w Zespole Oświatowo-Konsultacyjnym "Profesor".