Zaprzyjaźnieni z książką

am

publikacja 08.12.2014 21:45

Doroczny, ogólnopolski konkurs literacki to jedno wydarzeń, które Książnica Płocka wpisała do swego kalendarza w obecnym Roku Czytelnictwa.

Odczytanie wyników konkursu i wręczenie nagród   Odczytanie wyników konkursu i wręczenie nagród
Agnieszka Małecka /Foto Gość
 W tym roku nadano mu tytuł "Lajkuj czytanie". - Bardzo się cieszę, że odebraliście naszą intencję; to było dobrze widać w tych pracach. Chcieliśmy w tym temacie połączyć dwie rzeczy: lajkowanie, czyli facebook, który jest już dla was codziennością, a z drugiej strony, chcemy bardzo wspierać czytanie. Łącząc te dwa światy mieliśmy nadzieję, że czytanie będzie równie ważne jak lajkowanie – mówiła Joanna Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej, w trakcie finału konkursu i wręczenia nagród dla wyróżnionych i laureatów.

Jury, do którego zostały zaproszone przez Książnicę: Ewa Nowak, pisarka, felietonistka oraz Teresa Drozda, poetka i dziennikarka, przeczytało 403 nadesłane prace, których autorami były dzieci i młodzież z całej Polski. Z tych tekstów, jak akcentowała Ewa Nowak, wyłonił się bardzo optymistyczny obraz poziomu czytelnictwa w Polsce. - Nie była to dla nas męcząca praca. Nieustannie, biorąc do ręki kolejne prace miałyśmy w głowie taką myśl: „w Polsce ludzie czytają książki!”. Miałyśmy wrażenie, że cała Polska czyta – mówiła pisarka.

W konkursie przyznano sporo równorzędnych wyróżnień, a nagrody główne w swoich kategoriach wiekowych otrzymali: Ada Omińska, Olaf Popławski, Iga Polińska (8-10 lat), Szymon Gołębiowski, Gabriela Majewska, Piotr Jasiński, Martyna Dawidziak (11-12 lat) i Aleksandra Kamińska, Aleksander Jakubowski, Oliwia Kordalewska, Milena Dyja, Adela Ryczkowska (13-16 lat).

 

Finaliści ogólnopolskiego konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży   Finaliści ogólnopolskiego konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży
Agnieszka Małecka /Foto Gość
Wśród prac był jeden komiks, jeden wywiad, a także wiersze, recenzje i eseje natomiast dominującą formą okazało się opowiadanie. - Konkurs spełnił swoją funkcję. Mieliście możliwość zaistnienia jako twórcy, to znaczy, że wy sami powołujecie do życia nową rzeczywistość – zauważyła Ewa Nowak. Pisarka zwracała uwagę na szczerość i ogromne emocje, które obecne były w wielu pracach, a szczególnie w tych, z gatunku recenzja. – Bardzo nam się to podobało, bo w literaturze szuka się zawsze jednej rzeczy, właśnie uczuć – dodała. Zdaniem członków jury, w nagrodzonych pracach konkursowych dawało się także dostrzec oczytanie młodych autorów i ogromną, codzienną pracę ich nauczycieli języka polskiego.

Oprócz podsumowania konkursu i entuzjastycznych recenzji, wyróżnione osoby i laureaci usłyszeli też kilka wskazówek, jak napisać jeszcze lepszą pracę. Młodym twórcom, dla których konkurs okazał się pierwszym sukcesem, Ewa Nowak radziła, by zawsze zaczynali od najlepszej myśli, a także zastanowili się nad tym, kim jest odbiorca. Dobrą pracę, mówiła pisarka, tworzy się tak, jakby od tego zależały losy świata. A jakie emocje i pomysły zamknęli w obecnych tekstach konkursowych ich autorzy można było się przekonać, słuchając fragmentów nagrodzonych prac, z których część czytali sami laureaci.

Ogólnopolski konkurs literacki dla dzieci i młodzieży, który w tym roku nosił tytuł „Lajkuj czytanie” to jedno z wielu wydarzeń, wpisujących się w kalendarza tegorocznego Roku Czytelnictwa, w Książnicy Płockiej. Już wkrótce, 12 grudnia, wielka gala podsumowująca projekt płockiej biblioteki „Mam apetyt na czytanie”.