Idź za habitem

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 31.01.2015 21:39

Siostry i bracia zakonni, w habitach i bez: dyskretnie, bez rozgłosu niosą nam zawsze duchową pomoc. W trwającym, specjalnie im poświęconym roku warto o nich pamiętać i za nich się modlić.

Siostry Służki Maryi Niepokalanej z relikwiarzem swego założyciela - bł. o. Honorata Koźmińskiego Siostry Służki Maryi Niepokalanej z relikwiarzem swego założyciela - bł. o. Honorata Koźmińskiego
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Oto święci naszej diecezji – niemal wszyscy zakonnicy i zakonnice: Władysław z Gielniowa – związany z klasztorem bernardynów w Skępem, Stanisław Kostka z Rostkowa, Andrzej Bobola z płockiego kolegium jezuitów – dziś Małachowianki, Honorat Koźmiński – gorliwy kapucyn z Zakroczymia, Faustyna Kowalska ze swej celi klasztornej na płockim Starym Rynku, Mieczysława Kowalska – męczennica Działdowa, mniszka klaryska kapucynka z Przasnysza. Wszyscy byli zakonnikami. Oto nasze ważne sanktuaria maryjne: Skępe, Obory, Czerwińsk, Przasnysz – to również miejsce posługi osób w habitach poświęconych Bogu.

Trwa Rok Życia Konsekrowanego, któremu towarzyszy hasło: ”Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj”. W Kościele powszechnym wiąże się on z 50. rocznicą ogłoszenia dokumentów soborowych: Konstytucji Dogmatycznej o Kościele ”Lumen gentium”, która w VI rozdziale mówi o zakonnikach, a także dekretu ”Perfectae caritatis” o przystosowanej do współczesności odnowie życia zakonnego.

Dla naszej diecezji jest jeszcze inna ”zakonna okoliczność”, która skłania do refleksji nad obecnością zakonów i stowarzyszeń życia apostolskiego w płockiej diecezji. Jest nią 150. rocznica kasaty zakonów w naszej diecezji, po upadku powstania styczniowego. W Zakroczymiu mija również półtora wieku od przybycia do tamtejszego klasztoru bł. o. Honorata Koźmińskiego. ”W trudnym czasie prześladowań i kasat pojawiła się nadzieja. Do Zakroczymia, po kasacie klasztoru kapucynów w Warszawie, w listopadzie 1864 roku, przybyło 26 braci, a wśród nich bł. Honorat Koźmiński – który przed wstąpieniem do zakonu ukończył gimnazjum w Płocku. W Zakroczymiu przeżył 28 lat, które zaowocowały założeniem nowej na ziemiach polskich, a będącej dla życia zakonnego ratunkiem, formy ukrytego życia zakonnego” – czytamy w synodalnym dokumencie o życiu konsekrowanym w diecezji płockiej.

I to właśnie bł. o. Honorat Koźmiński, a wraz z nim bł. abp Antoni Julian Nowowiejski oraz bł. Bolesława Lament przyczynili się do odnowy życia zakonnego na terenie diecezji płockiej.

Obecnie w diecezji istnieje sześć zakonów i zgromadzeń męskich (w ośmiu klasztorach) oraz jedno stowarzyszenie życia apostolskiego. Działa dwanaście żeńskich zakonów i zgromadzeń zakonnych w 30 domach. Od ośmiu lat istnieje w diecezji wspólnota wdów konsekrowanych.

Szczęśliwie się złożyło, że na ostatniej roboczej sesji 43. synodu płockiego, w listopadzie ubiegłego roku, zgromadzenie synodalne przyjęło dokument o ”Życiu konsekrowanym w diecezji płockiej”.