Powiat rypiński podliczony

am

publikacja 20.11.2014 23:44

Jak rozłożą się partyjne siły w rypińskiej radzie?

Powiat rypiński obejmuje częściowo północno - zachodnią część diecezji płockiej Powiat rypiński obejmuje częściowo północno - zachodnią część diecezji płockiej
Agnieszka Małecka /Foto Gość

W głosowaniu do rady powiatu w Rypinie, w 4 okręgach wyborczych wybierano 17 radnych. Najwięcej głosów łącznie otrzymało PSL i to ludowcy wezmą najwięcej mandatów w nowej radzie, chociaż trudno tu mówić o wyraźnej większości. Z porównywalnym wynikiem zakończyły te wybory PiS i KWW Zgoda; najmniej otrzymało SLD Lewica Razem. Ogółem mandaty do rady przypadły ludowcom, prawicy, komitetom wyborców Zgoda i Pora Na Gospodarzy oraz SLD. Kto wejdzie do rypińskiej rady powiatu przyszłej kadencji?

Z ramienia PSL będzie to: Krzysztof Bułkowski, Ryszard Potwardowski, Danuta Tyraj, obecnie wicestarosta rypiński, Krzysztof Kwiatkowski, Łukasz Kopczyński i Zbigniew Górzyński, dotychczasowy członek zarządu powiatu.

5 mandatów przypadło kandydatom KWW Zgoda; z tego listy w skład rady weszli: Marek Tyburski, starosta rypiński, Piotr Makowski, Rafał Glinicki, Jagoda Grajkowska, Krzysztof Cegłowski.

Do nowej rady zostali wybrani także kandydaci PiS: Paweł Grzybowski, Mirosław Marynowski, Monika Ewa Kalinowska i Piotr Czarnecki.

Z listy SLD Lewica Razem wszedł do rady Jacek Furman. Jeden mandat przypadł także reprezentantowi KWW Pora Na Gospodarzy, Andrzejowi Kosińskiemu.

W głosowaniu do sejmiku województwa kujawsko – pomorskiego, również najwięcej głosów oddano na listę PSL, jak podaje raport Powiatowej Komisji Wyborczej w Rypinie liczba ta wyniosła 7 tys. Po około 3,2 tys. głosów w tym głosowaniu zebrali kandydaci PiS i PO.

W obu głosowania – do rady powiatu i do sejmiku województwa, odnotowano także głosy nieważne, oddane na ważnych kartach. W jednym z okręgów, w głosowaniu do rady było ponad 1200 takich głosów. W przypadku wyborów do sejmiku, odnotowano ponad 4300 nieważnych głosów.