Urodziny Niepodległej

Marek Szyperski

publikacja 13.11.2014 00:54

Historia, tort, jabłka wolności i odnowiony ”Potop” – złożyły się na ciechanowskie świętowanie 11 listopada.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego Obchody Narodowego Święta Niepodległości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego
Marek Szyperski

Już w niedzielę w ciechanowskiej farze wystąpił chór ”Sine Nomine”. Dzień później, wieczorem przy obelisku poświęconym pamięci ciechanowskich członków Polskiej Organizacji Wojskowej, którzy zginęli podczas wyzwalania miasta i w późniejszych walkach na froncie bolszewickim, z inicjatywy członków grupy rekonstrukcyjnej 79. Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy, zorganizowano ”Capstrzyk obywatelski”. Kilkanaście osób, wśród nich m.in. Jerzy Olszewski, który jako mały chłopiec uczestniczył w pierwszym odsłonięciu, w 1932 r. obelisku, wysłuchało ciekawej prelekcji Bogumiły Umińskiej z Muzeum Szlachty Mazowieckiej o przebiegu w Ciechanowie pamiętnych dni z początków listopada 1918 r. Warto w tym miejscu podkreślić, że rozbrojenia kilkusetosobowego oddziału niemieckich landszturmistów dokonało kilkunastu peowiaków.

Następnie uczestnicy ”Capstrzyku” przeszli na pobliski cmentarz parafialny, gdzie zapalili znicze na grobach członków POW – Kazimierza Trętowskiego – poległego podczas rozbrajania Niemców, Stefana Śmietanko – rozstrzelanego w koszarach z wyroku niemieckiego sądu, Zygmunta Różyckiego zabitego podczas zamachu na jednego z przedstawicieli niemieckich władz okupacyjnych.

Godny uwagi jest fakt, że organizatorzy ”Capstrzyku” zapraszając zastrzegli, że nie życzą sobie żadnych przemówień.

W Święto Niepodległości – obchody rozpoczęto Mszą św. w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele farnym. Na pl. Józefa Piłsudskiego odbył się apel pamięci, przemawiał prezydent Ciechanowa Waldemar Wardziński, a kilkadziesiąt delegacji złożyło kwiaty pod pomnikiem marszałka.

Zdecydowanie bardziej luźny charakter miała dalsza część świętowania – przed ratuszem na pl. Jana Pawła II. Tam liczni ciechanowianie, i nie tylko, wzięli udział w ”Urodzinach Niepodległej”. Był m.in. białoczerwony tort, rozdawano ”jabłka wolności”, a na zziębniętych czekała smakowita wojskowa grochówka. Z koncertem wystąpili Liber i Natalia Szreder.

Późnym popołudniem świętowano także w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki, gdzie m.in. z programem artystycznym ”Polskie drogi do wolności” zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Gen. Józefa Bema, otwarto wystawę z Instytutu Pamięci Narodowej: ”Cisza przed burzą.... Ostatnie lato II RP”, na bezpłatnym seansie wyświetlono odnowiony cyfrowo ”Potop” Jerzego Hofmana, czyli ”Potop Rediviwus”.