Jak Polska wolną się stała

Domink Nowakowski

publikacja 10.11.2014 20:51

Młodzież z płońskiej szkoły specjalnej pamiętała o Święcie Niepodległości. W muzyczno-recytatorskim programie, uczniowie przypomnieli naszą drogę do wolności.

Młodzież ze szkoły specjalnej na scenie auli parafialnej u św. Maksymilinana Marii Kolbego w Płońsku Młodzież ze szkoły specjalnej na scenie auli parafialnej u św. Maksymilinana Marii Kolbego w Płońsku
Dominik Nowakowski

Na scenie auli teatralnej w podziemiach kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbego padały słowa okryte smutkiem, goryczą, nadzieją i wreszcie radością.

Ukazanie trzech drapieżnych sępów, które tylko czyhają na zaatakowanie swej ofiary, symbolizowało zaborców, rozrywających państwo polskie na kawałki. Te 123 lata niewoli, co starali się uwypuklić występujący uczniowie, to czas niepodległościowych zrywów, buntów przeciwko ciemiężcom, ogromnego poświęcenia polskich żołnierzy, nauczycieli oraz księży stających w obronie wiary.

Kiedy rozbrzmiały dźwięki ”Kadrówki”, przywołano słowa Józefa Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów, z których 100 lat temu I Kompania Kadrowa, licząca 144 żołnierzy, wyruszyła w kierunku granicy Królestwa Polskiego: ”Patrzę na was, jako na kadry, z których rozwinąć się ma przyszła armia polska”.

- Dziękuję zwłaszcza za to, że do zorganizowania obchodów takiego święta jak to, nie trzeba nauczycieli ani inspirować, ani zachęcać. Dla nas wszystkich tutaj ojczyzna jest ważna, jest naszą chlubą i dumą, a pamięć o bohaterach jest naszym dziedzictwem – mówił na zakończenie występu Jacek Kostrzewa, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Płońsku.

Podczas akademii rozwiązano konkurs historyczny oraz rozstrzygnięto konkurs plastyczny, do którego przystąpiła każda z klas szkoły specjalnej.