Ratowo na medal

Ratowo /wp

publikacja 05.11.2014 23:48

Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy zostało laureatem XV edycji konkursu ”Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego”.

Od czterech lat przy sanktuarium, w ramach odpustu św. Antoniego z Padwy, są organizowane historii i spotkania patriotyczne Od czterech lat przy sanktuarium, w ramach odpustu św. Antoniego z Padwy, są organizowane historii i spotkania patriotyczne
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie znalazło się wśród dziesięciu laureatów, którzy otrzymali jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień na Mazowszu - nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego. Uroczystość odbyła się 3 listopada w Teatrze Kamienica w Warszawie.

Nagrody przyznawane są ludziom i podmiotom, których działalność twórcza, charytatywna czy społeczna rozsławia region nie tylko w kraju, ale też za granicą, osobom aktywnym społecznie, a także angażującym się w działania umacniające tożsamość kulturową Mazowsza.

Prestiż i szczytny cel sprawiają, że konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku dokonano wyboru 10 najlepszych spośród 65 kandydatów, zgłoszonych przez samorządy i organizacje pozarządowe. Zostali nimi: Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie, Anna Ogniewska, Maria Szypowska, prof. dr hab. Alojzy Nowak, Zbigniew Marian Nowosielski, Wiesław Ochman, Kapela Ludowa im. Józefa Myszki z Jasieńca Iłżeckiego, Skórzeckie Stowarzyszenie Dobroczynne, zespół ”Łaguszowianki” oraz Zespół Tańca Ludowego ”Masovia”.

Podczas uroczystej gali, oprócz nagrody o wartości 10 tys. zł, każdy z wyróżnionych otrzymał statuetkę i dyplom.

Ratowskie sanktuarium zostało wyróżnione za prowadzoną konsekwentnie działalność społeczną, związaną promowaniem z kultury, tradycji i historii ziemi zawkrzeńskiej oraz całego Mazowsza.

Szczególnie doceniona została realizacja w latach 2013–2014 projektu ”Historia vitae magistra est”, którego założeniem było przybliżenie w nietuzinkowej formule ”żywej lekcji historii”, bogatej przeszłości regionu oraz kształtowanie w młodym pokoleniu postawy przywiązania do tradycji i dumy ze swojej małej ojczyzny.

Dziękując za przyznaną nagrodę rektor sanktuarium, ks. Bogdan Pawłowski powiedział, że bp Piotr Libera kierując go sześć lat temu do pracy duszpasterskiej w ratowskim sanktuarium, powierzył mu w opiekę miejsce wyjątkowe, w którym kult św. Antoniego splata się z dziedzictwem historycznym i kulturowym.

Podejmowane przez sanktuarium działania edukacyjne, patriotyczne, kulturalne są odkrywaniem skarbów przeszłości, które kryje ta ziemia i oddawaniem ich młodym pokoleniom.

Ks. Pawłowski wskazał ponadto, iż działalność ta jest możliwa dzięki wsparciu gminy Radzanów, powiatu mławskiego, różnych instytucji, organizacji pozarządowych oraz ludzi otwartego serca, którzy bardzo mocno zaangażowali się w różnorodne przedsięwzięcia organizowane przez sanktuarium.