Nie oklaski, lecz naśladowanie

wp

publikacja 21.10.2014 11:59

- Przychodzimy, aby podziękować Panu Bogu za dar Jana Pawła II dla Kościoła i dla świata - mówił w Ciechanowie bp Aleksander Kaszkiewicz, przewodniczący Konferencji Episkopatu Biskupów na Białorusi.

Bp Aleksander Kaszkiewicz z Grodna przewodniczył uroczystościom odpustowym w kościele św. Jana Pawła II Bp Aleksander Kaszkiewicz z Grodna przewodniczył uroczystościom odpustowym w kościele św. Jana Pawła II
Archiwum Andrzeja Bayera

Msza św. z biskupem grodzieńskim była zwieńczeniem tygodniowego cyklu spotkań w ramach projektu ”Podążaj Ich śladem”, zorganizowanego w Ciechanowie po raz trzeci, przez Akcję Katolicką parafii farnej. Liturgia była sprawowana w ramach odpustu w parafii Matki Bożej Fatimskiej, bo wzniesiona niedawno świątynia, jest pod wezwaniem św. Jana Pawła II.

Bp Aleksander Kaszkiewicz mówił w kazaniu, że świętego papieża najlepiej zrozumiemy czytając ewangelię, w której Piotr Apostoł mówi do Chrystusa: ”Tak, Panie, Ty wszystko wiesz. Ty wiesz, że Cię kocham”. – Nasz święty przez całe życie powtarzał to wyznanie: Tak, Ty mnie znasz od Wadowic, przez Kraków aż do dziś. Jan Paweł II pozostał wierny przez 27 la swego pontyfikatu. Przychodzimy, aby podziękować Panu Bogu za dar Jana Pawła II dla Kościoła i dla świata: za jego maryjność, za kult Bożego Miłosierdzia, za ewangelię cierpienia, za wszystkich świętych i błogosławionych, za pielgrzymki papieskie po całym świecie, za jego autentyczne świadectwo świętości, a w szczególny sposób dziękujemy mu za tajemnice światła Różańca św. – mówił ks. biskup. Dodał, że wielkość i świętość papieża z Polski należy odczytywać przez pryzmat jego rodziny.

- Pamiętajmy, że święci nie żądają od nas oklasków, ale naśladowania w życiu. Od św. Jana Pawła II uczmy się odpowiedzialności za nasze rodziny, aby przekazywać im życie wiary, pogłębiać życie modlitwy i uczyć nowe pokolenia ofiarnego patriotyzmu – mówił bp Kaszkiewicz.

Wraz z bp. Aleksandrem Kaszkiewiczem, z Grodna do Ciechanowa przyjechał 40-osobowy chór ”Cantate Domino” z parafii pw. Miłosierdzia Bożego.