Przy czerwińskiej ikonie

am

publikacja 16.08.2014 23:59

Tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia NMP i odpust parafialny połączone były z dożynkami dekanatu wyszogrodzkiego. Podczas Sumy odpustowej na ołtarzu obecne były relikwie św. Jana Pawła II, przywiezione do Czerwińska w czerwcu.

Przy czerwińskiej ikonie   Poświęcenie wieńców dożynkowych Agnieszka Małecka /Foto Gość W piątek do Sanktuarium Matki Bożej Czerwińskiej przybyli wierni z całego dekanatu, by podziękować za tegoroczne plony i modlić się za przyczyną św. Jana Pawła II. Mszy św. odpustowej z udziałem duszpasterzy z poszczególnych parafii przewodniczył dziekan, ks. Janusz Mackiewicz. Rolnicy i sadownicy tego terenu przywieźli ze sobą okazałe wieńce dożynkowe. Parafie w: Żukowie, Małej Wsi, Wyszogrodzie, Rębowie, Grodźcu Orszymowie i samym Czerwińsku przygotowały następujące wieńce: z owocami, w kształcie monstrancji, z figurą Matki Bożej Niepokalanej, wieniec z owocami i kwiatami, wieniec z truskawką, w kształcie łodzi i w postaci pary żniwiarzy.

- Jan Paweł II w swojej encyklice „Laborem exercens” pisał: „W tejże samej pracy dzięki światłu, jakie przenika w nas z Chrystusowego zmartwychwstania, znajdujemy zawsze przepływ nowego życia i nowego dobra, jako zapowiedź nowego dobra i nowej ziemi…”. Ludzie tej ziemi, ziemi nad Wisłą! Niebo siejecie, gdy z Bogiem w sercu to czynicie – mówił w kazaniu odpustowym ks. Henryk Woźnowski.

Odnosząc się do postawy Maryi, w Czerwińsku czczonej od wieków w cudownej ikonie, przypominał: - Maryja bez reszty zwierzyła Bogu i zawsze ufała Bogu. Ona ukazuje nam prawdziwość słów Jezusa. Prawdziwość nieba. Zachęca nas, zaprasza, pomaga, byśmy do nieba wytrwale dążyli.

Przy czerwińskiej ikonie   Okazały wieniec parafii w Czerwińsku Agnieszka Małecka /Foto Gość Tegoroczny odpust parafialny w sanktuarium czerwińskim miał także wymiar dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II. W trakcie odpustowej Sumy odbyło się wprowadzenie relikwii świętego do parafii w Czerwińsku. Po Mszy św. wierni mogli ucałować relikwiarz.

Tego dnia w murach klasztornych w Czerwińsku można było także zobaczyć wyjątkową wystawę ikon, która była owocem dziesięciodniowego pleneru artystów reprezentujących warszawską „Drogę Ikony”. To środowisko ikonopisarzy, związane z duszpasterstwem jezuitów.