Dzień Miłosierdzia

Wojciech Ostrowski

publikacja 26.06.2014 14:04

Przez 30 godzin, pod hasłem ”Dogonić Faustynę” w przasnyskiej farze trwał maraton czytania dzieła św. s. Faustyny Kowalskiej.

Zwieńczeniem maratonu czytania "Dzienniczka" św. s. Faustyny był spektalk słowno-muzyczny "Czeka cię Niebo" wystawiony przez aktorów teatru "Hagiograf" z Krakowa Zwieńczeniem maratonu czytania "Dzienniczka" św. s. Faustyny był spektalk słowno-muzyczny "Czeka cię Niebo" wystawiony przez aktorów teatru "Hagiograf" z Krakowa
Wojciech Ostrowski

Kilkadziesiąt osób w różnym wieku, wraz z ks. Andrzejem Maciejewskim, proboszczem parafii św. Wojciecha, uczestniczyło w publicznym czytaniu ”Dzienniczka”. Jak mówi koordynator Mariusz Łyszkowski, katecheta z liceum im. Komisji Edukacji Narodowej, uczestnicy chętnie przedłużali czas swojego czytania, biorąc dodatkowe fragmenty ”Dzienniczka”. – Cieszy udział licealistów, którym maraton tak bardzo się podobał, że pytali już kiedy będzie następny. Albo kiedy młoda dziewczyna w środku nocy pyta: Czy byłby jeszcze dla mnie jakiś fragment? Ja też chciałabym czytać, ja muszę… – opowiadał katecheta.

Pan Mariusz liczy na jeszcze większy udział zarówno czytających jak i słuchających na chwałę Pana w przyszłym roku. – Bogatsi o tegoroczne doświadczenia zniwelujemy w przyszłości popełnione błędy. Podczas czytania późno w nocy najbardziej zaangażowana była grupa osób, które spędziła w kościele po kilka godzin. Gdyby ktoś mnie wcześnie zapytał: czy poświęcę na maraton sześć godzin, pewnie nie zdecydowałabym się – mówi pani Elżbieta. – Przyszliśmy z mężem, z zamiarem czytania przez godzinę. Wciągnęło nas ono jednak tak bardzo, że nie odczuliśmy jakoś szczególnie upływu czasu. Z udziału w maratonie bardzo cieszy się także pan Grzegorz. – Czytając ”Dzienniczek” miałem świadomość, że robię coś dobrego dla Boga i ludzi. Było to również wspaniałe oderwanie się od codziennej rutyny i zanurzenie w tajemnicy Bożego Miłosierdzia.

Podczas maratonu nie zabrakło też miejsca na modlitwę. Kilkakrotnie odmawiana była Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz Apel Jasnogórski. Po zakończeniu maratonu została odprawiona Msza św. o Bożym Miłosierdziu poprzedzona adoracją Najświętszego Sakramentu. W ten sposób każdego 22 dnia miesiąca w parafii św. Wojciecha obchodzony jest Dzień Miłosierdzia upamiętniający pierwsze i najważniejsze objawienie Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie, które miało miejsce 22 lutego 1931 r. w Płocku.

Na zakończenie ze spektaklem ”Czeka cię Niebo” wystąpił krakowski Teatr ”Hagiograf” im. św. Teresy z Lisieux. Aktorzy Izabela Drobotowicz-Orkisz i Jacek Lecznar, którym towarzyszyło trio smyczkowe, zaprezentowali niezwykły dialog dwojga świętych: Jana Pawła II i s. Faustyny, ukazujący ich zachwyt Bożym Miłosierdziem. ”Hagiograf” jest teatrem słowa, kontynuatorem idei Teatru Rapsodycznego, w którym w latach okupacji grywał młody Karol Wojtyła. Spektakl sfinansowała Fundacja Scalam.

- Bardzo cieszę się, że dzięki zaangażowaniu wielu osób z naszej i sąsiednich parafii wybrzmiał cały ”Dzienniczek”. – mówi ks. Andrzej Maciejewski - To było nasze przygotowanie przed przybyciem do naszej parafii relikwii św. s. Faustyny, o które się właśnie staramy. Wspaniałą klamrę zamykającą czas czytania i modlitwy, stanowił spektakl, podczas którego raz jeszcze słuchaliśmy słów św. Faustyny oraz św. Jana Pawła II. A to przecież właśnie jemu zawdzięczamy wyniesienie jej na ołtarze oraz Niedzielę Miłosierdzia Bożego, za co również dziękujemy w roku jego kanonizacji.