Odpust u Bartnickiej Pani

Wojciech Ostrowski

publikacja 11.06.2014 11:19

Bp Roman Marcinkowski przewodniczył uroczystościom Zesłania Ducha Świętego w Świętym Miejscu.

Czciciele Matki Bożej Bartnickiej z odnowionym zabytkowym krucyfiksem i z obrazem św. Jana Pawła II Czciciele Matki Bożej Bartnickiej z odnowionym zabytkowym krucyfiksem i z obrazem św. Jana Pawła II
Wojciech Ostrowski

Położona na wschodnich rubieżach naszej diecezji parafia pw. św. Stanisława BM słynie z cudownego obrazu Matki Bożej Bartnickiej, przed którym, jak przypomniał na początku Mszy św. odpustowej, ks. proboszcz prał. Marek Makowski, modlił się pochodzący z sąsiedniej wioski Dębiny kardynał Aleksander Kakowski, ostatni prymas Królestwa Polskiego oraz płoccy biskupi męczennicy - bł. Antoni Julian Nowowiejski i bł. Leon Wetmański.

- Tu, gdzie od 300 lat jest ten obraz chcemy dziś składać dziękczynienie za św. Jana Pawła II, dzięki Chrystusowi, który się za nas ofiarował - mówił w homilii bp Roman Marcinkowski, który przewodniczył uroczystej liturgii. - Dzięki, o Panie, że mogliśmy żyć w czasie pontyfikatu św. Jana Pawła II.

Ks. biskup przypomniał, że historyczne słowa papieża-Polaka: ”Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”, zostały wypowiedziane w wigilię Zesłania Ducha Świętego, 2 czerwca 1979 r.

- To wołanie papieża wyzwoliło wielką siłę, której nie można było zatrzymać, a cały istniejący system zła wkrótce potem się zawalił. Do dziś nie zdołaliśmy jeszcze sprzątnąć jego gruzów. Zło wciąż atakuje, a my sami niestety czasem złu pomagamy podejmując błędne decyzje np. podczas wyborów lub ulegając manipulacji mediów.

Bp Roman nawiązał też do innych słynnych słów papieża: ”Nie lękajcie się!” wypowiedzianych podczas inauguracji pontyfikatu. - Dlaczego mamy się nie bać? Bo człowiek został odkupiony przez Chrystusa, który jest ukrzyżowaną i zmartwychwstałą Miłością. Dziś życie każdego chrześcijanina powinno być Ewangelią Miłości. Współczesny świat potrzebuje świadectwa ludzi żyjących zgodnie z Ewangelią, silnych wiarą, zdecydowanie przeciwstawiających się złu - wyjaśniał bp Roman.

We Mszy św. odprawionej na placu przed kościołem wzięły udział rzesze wiernych z parafii i okolic. Bp Roman poświęcił też XVIII-wieczny, barokowy krucyfiks po renowacji oraz obraz św. Jana Pawła II, ufundowany przez jedną z miejscowych rodzin.

Uroczystą liturgię zwieńczyła procesja eucharystyczna wokół kościoła, na której bogatą oprawę zwrócił uwagę bp Roman. Wierni mieli też możliwość ucałowania relikwii św. Jana Pawła II.

W bogatym programie uroczystości odpustowych znalazły się też koncert zespołu ”Emmanuel” z Bonisławia pod kierunkiem ks. kan. Franciszka Kucia oraz festyn rodzinny ”Jarmark Cudów”.