Papieski hołd w Gozdowie

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 21.05.2014 13:09

”Zamyślenie Rodaków - w hołdzie ojcu świętemu Janowi Pawłowi II” odbyło się po raz dziesiąty.

Uczestnicy ”Zamyślenia” złożyli kwiaty przy papieskiej tablicy i wspólnie zaśpiewali "Barkę” Uczestnicy ”Zamyślenia” złożyli kwiaty przy papieskiej tablicy i wspólnie zaśpiewali "Barkę”
ks. Włodzimierz Piętka /GN

Gościem spotkania na skwerku w Gozdowie, przy tablicy poświęconej św. Janowi Pawłowi II była Alicja Majewska. Znana artystka, przy akompaniamencie Włodzimierza Korcza wyśpiewała swe wielkie przeboje. Zaprosiła również do refleksji nad osoba i nauczaniem polskiego papieża, gdy śpiewała poezję Karola Wojtyły: ”Często stamtąd długo na mnie patrzy, /Spojrzeniami przykuwając mi twarz - /Czy ty wiesz, czy ty wiesz, mój bracie, /Jak miłuje nas Ojciec nasz? / Ojcze nasz, Ojcze nasz, Ojcze nasz, Ojcze nasz…”.

- Łączy nas Jan Paweł II, papież Polak, ojciec pokolenia, patrona naszej polskiej epoki. Nie możemy i nie chcemy zapomnieć tych wielkich chwil i obrazów, które teraz są już drugą tożsamością narodu. Pod jego okiem działo się w ojczyźnie wszytko to, o czym uczą się dzieci w podręcznikach historii na całym świecie. Mieszkańcy gminy Gozdowo też mają swoją lokalną tradycję: wszystko zaczęło się wówczas, gdy ojciec święty jeszcze żył, a nasza orkiestra otrzymała zaproszenie do Wadowic na jego kolejne urodziny. Gdy papież zmarł, stało się oczywiste, że nasze gimnazjum będzie nosiło imię największego Polaka. Już wieczorem 7 kwietnia 2005 roku na skwerze w Gozdowie młodzież z orkiestry dętej ustawiła z płonących zniczy krzyż, a wszyscy poczuliśmy się prawdziwą wspólnotą. Odtąd co roku jesteśmy przy obelisku, słuchamy jego słów, modliliśmy się o beatyfikację i kanonizację. Zawsze jest tu godnie: z młodzieżą, z harcerzami, strażakami, orkiestrą, policją i całą społecznością. Spełniło się kolejne nasze marzenie: nasz papież jest już świętym. A my nie staliśmy z boku, zapuszczaliśmy nasze korzenie, budowaliśmy naszą gozdowską tradycję, którą, mamy nadzieję, następni poniosą tym, którzy przyjdą po nas - mówił Dariusz Kalkowski, wójt gminy Gozdowo.

Wokół tablicy zgromadzili się licznie mieszkańcy gminy, poczty sztandarowe oraz delegacje szkół, harcerze, strażacy, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Gozdowo i przedstawiciele władz samorządowych.

Talenty muzyczne i recytatorskie pokazała też młodzież z miejscowego gimnazjum. - Świętość papieża to wytrwała modlitwa, to cierpliwe znoszenie przeciwności losu i pokorne niesienie własnego krzyża, to umiejętność wybaczania, to sumienne wypełnianie codziennych obowiązków, to dzielenie się dobrem i radością z innymi. A co tobie mówi świętość Jana Pawła II i do czego cię wzywa? - pytali gimnazjaliści z Gozdowa.