Biały pielgrzym

am

publikacja 31.03.2014 14:49

58 niezwykłych prac, których głównym bohaterem jest Jan Paweł II, znalazło się na wystawie "Pielgrzym". Można ją oglądać w kościele parafialnym u św. Marcina w Gostyninie do 15 kwietnia.

W ostatniej części cyklu dominuje motyw krzyża   W ostatniej części cyklu dominuje motyw krzyża
Agnieszka Małecka/GN
- Artysta proponuje nam, abyśmy się zatrzymali i spojrzeli na ten czas, naznaczony szczególną obecnością Jana Pawła II. Ten nasz wielki rodak, człowiek ogromnego intelektu, ogromnej kultury, jest tu obecny w świecie przyrody, w religijnych sytuacjach; często towarzyszy mu obraz Matki Bożej – mówił podczas otwarcia wystawy ks. Ryszard Kruszewski, proboszcz parafii św. Marcina w Gostyninie. Duszpasterz zachęcił oglądających wystawę do kontemplowania postaci pielgrzyma i odkrywania w pracach Romana Terzyka idei człowieka wędrującego przez życie, szukając jego sensu.

- Nasz artysta podpowiada nam w jaki sposób szukać odpowiedz na dobro i na zło, również na cierpienie i na szczęście – mówił ks. Kruszewski.

Wystawa „Pielgrzym” podzielona jest na 4 części, „białą”, „żółtą”, „szarą” i „czarno-białą”. Pierwsza z nich odnosi jeszcze do czasu, gdy papież pielgrzymował po świecie, i składa się z 14 kartonów, analogicznie do 14 stacji Drogi Krzyżowej. Ostatnia natomiast, czarno-biała, nosząca tytuł „Przez krzyż”, obrazuje czas choroby i umierania Jana Pawła II. Cykl powstawał w latach 2000-2005 i był już częściowo prezentowany.

W II części cyklu dominuje biała postać ojca świętego. Detale pokazują misterną pracę arysty   W II części cyklu dominuje biała postać ojca świętego. Detale pokazują misterną pracę arysty
Agnieszka Małecka/GN
Sama technika, retroryt, polega na wydrapywaniu linii na zamalowanej czarnym tuszem płaszczyźnie kartonu. W tym cyklu, jak wyjaśniał reprezentujący artystę Andrzej Bogdański ze Żnińskiego Towarzystwa Kulturalnego, została zastosowana też technika kolażu, w połączeniu z retrorytem. Jak zapewniał Andrzej Bogdański, cykl „Pielgrzym”, ruszy w drogę w ciągu następnych miesięcy; prawdopodobnie zawita także do Płocka. W czasie kanonizacji wystawa będzie prezentowana w Żninie. Ekspozycji w Gostyninie towarzyszy specjalny folder wystawowy, ze wstępem Urszuli Nowickiej, dyrektor Muzeum Ziemi Pałuckiej, ufundowany przez proboszcza parafii św. Marcina.

Roman Terzyk (ur. w 1943 r.)  jest absolwentem ASP Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tworzył w tradycyjnych technikach plastycznych, a od kilku lat poświęcił się retrorytowi. Brał udział w wielu wystawach, plenerach, konkursach m.in. w Żninie, Bydgoszczy, Warszawie, Toruniu, Częstochowie, Gnieźnie oraz w ośrodkach kultury polskiej na Litwie i w Czechach. Wielokrotnie nagradzany w ogólnopolskich konkursach.

Jak czytamy w folderze wystawowym, o swojej pracy, przy okazji 45-lecia pracy twórczej powiedział tak: „To niepowtarzalne doznanie, kiedy z czarnej płaszczyzny kompozycji i z pamięci „Przychodzą do mnie obrazy”. Staram się, aby służyły one nie sprawie zdobienia wnętrz mieszkań, ale wnętrz ludzkich”.