Cmentarze lepiej zarządzane

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 02.03.2014 21:51

Księża proboszczowie z całej diecezji uczestniczyli w konferencji zorganizowanej w WSD w Płocku.

Konferencję dla księży proboszczów otworzył bp Piotr Libera Konferencję dla księży proboszczów otworzył bp Piotr Libera
ks. Włodzimierz Piętka /GN

- Chodzi nam o lepsze, bardziej kompetentne zarządzanie nekropoliami diecezji płockiej – powiedział 1 marca bp Piotr Libera, otwierając konferencję w sali biskupów WSD. Zwrócił uwagę, że troska, szacunek i dobre zarządzanie nekropoliami jest wyrazem wiary w zmartwychwstanie ciała. – Ciała zmarłych stają się eucharystią dla ziemi, bo tam czekają na zmartwychwstanie, a kto chce zrozumieć polskiego ducha i wiarę, musi iść we Wszystkich Świętych właśnie na cmentarz – mówił bp Libera.

- Pomysł zorganizowania spotkania o takiej tematyce zrodził się oddolnie, wśród księży – powiedział ks. Roman Bagiński, ekonom diecezjalny. Najpierw tej tematyce było poświęcone spotkanie Rady Kapłańskiej.

43. synod płocki wypracował dwa dokumenty o tej problematyce: instrukcję o cmentarzach parafialnych i regulamin cmentarza.

O aspektach prawnych funkcjonowania cmentarzy: przepisach prawnych, regulaminie cmentarza, zasadach ekshumacji, opłatach, oddawaniu w zarząd cmentarza parafialnego, mówił mec. Mariusz Muzalewski. Janusz Sławiński, dyrektor TUW w Płocku mówił o aktualnym stanie ubezpieczenia cmentarzy w diecezji płockiej. O zarządzaniu cmentarzami i zastosowaniu systemów informatycznych do ich administrowania – Dominika Wilkos i Bartłomiej Musialik z firmy ArtLok Gallery s.c. Mówiono również o nowej ustawie śmieciowej i jej konsekwencjach dla zarządzających cmentarzami, o sposobach i zasadach renowacji grobów zabytkowych oraz o kompleksowych systemach nagłaśniania cmentarzy, kościołów i innych obiektów sakralnych.