Biskup płocki: Ten katecheta już nie uczy

red. /wp

publikacja 24.01.2014 00:03

"Biskup płocki zajął się sprawą proboszcza z Cieksyna natychmiast po zdarzeniu w szkole" - czytamy w oświadczeniu rzecznik Kurii Diecezjalnej Płockiej.

Opactwo Pobenedyktyńskie w Płocku - siedziba kurii diecezjalnej Opactwo Pobenedyktyńskie w Płocku - siedziba kurii diecezjalnej
ks. Włodzimierz Piętka /GN

23 stycznia wydano oświadczenie w sprawie w odpowiedzi na doniesienia medialne dotyczące zajścia, jakie miało miejsce w parafii Cieksyn.

”W odpowiedzi na publikacje medialne, dotyczące zachowania proboszcza parafii Cieksyn, wobec jednego z uczniów Szkoły Podstawowej w Cieksynie, Kuria Diecezjalna Płocka informuje:

W dniu 12 grudnia 2013 r. wpłynęła do kurii informacja od dyrekcji szkoły w Cieksynie o tym, że ks. proboszcz kopnął jednego z uczniów.

W związku z tym zajściem biskup płocki, w porozumieniu z dyrekcją szkoły, podjął natychmiastową decyzję o wycofaniu dla tego duchownego misji do nauczania religii. Dzień zgłoszenia zdarzenia był ostatnim dniem pracy ks. proboszcza w szkole jako katechety.

Dyrekcja szkoły powiadomiła Kurię o planach zawiadomienia prokuratury o zajściu. Kuria wskazała, by dyrekcja szkoły postępowała zgodnie z procedurami.

Niezwłocznie po zajściu w Cieksynie biskup płocki wezwał ks. proboszcza na spotkanie, udzielił mu ustnego upomnienia i poinformował o możliwych konsekwencjach jego czynu.

Niezależnie od decyzji prokuratury i innych organów państwowych, wyrażamy ubolewanie, że w Cieksynie doszło do tak gorszącego incydentu. Przepraszamy za nieodpowiedzialne zachowanie tego duchownego, szczególnie pokrzywdzonego ucznia i jego rodzinę. Jednocześnie kuria deklaruje pełną gotowość do współpracy z instytucjami państwowymi, by wyjaśnić całe zdarzenie” - napisała Elżbieta Grzybowska, rzecznik prasowa Kurii Diecezjalnej Płockiej.