Miasto się jednoczy

am

publikacja 06.01.2014 20:48

Jeszcze na dwie godziny przed Orszakiem centrum Sierpca wyglądało na wyludnione. Ale już po godz. 13, gdy ruszył Orszak Afrykański sprzed sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei, miasto ożyło kolorową rzeką ustrojonych w korony głów.

Sierpecki Orszak zgromadził wielu mieszkańców Sierpecki Orszak zgromadził wielu mieszkańców
Agnieszka Małecka /GN

To były pierwsze takie uliczne jasełka w Sierpcu. Każda parafia miała swój orszak i związane z nimi kolory. Błękitny, czerwony i zielony - tych barw nie zabrakło nie tylko na koronach, ale i w ubraniach uczestników.

Poza wspomnianą parafią św. Benedykta, skąd wyruszał cały marsz, Orszakiem Europejskim była parafia farna, a Orszakiem Azjatyckim – parafia św. Maksymiliana. Każdy z nich dołączał kolejno po Mszach św., aż stworzył się jeden wspólny orszak, rozciągnięty niemal na całe centrum miasta.

Nad sierpeckim OTK powiewało 16 chorągwi i ponad 100 niebieskich balonów. Niesione były obrazy z portretem beatyfikacyjnym Jana Pawła II – znak, że zaczyna się rok kanonizacji polskiego papieża, który ma szczególnie patronować przez najbliższe 12 miesięcy Sierpcowi.

– Dopiero teraz widać, ile nas jest – przyznawali sami sierpczanie, którzy tłumnie uczestniczyli w obchodach Uroczystości Objawienia Pańskiego.

„Piękno stworzenia – dusze odmienia!”; „dobro na świecie daje Boże Dziecię!” – te i inne orszakowe hasła skandowano w czasie marszu; kolędy śpiewano natomiast pod kierunkiem młodzieżowego zespołu Agape. – Chcemy, by było to świętowanie kolorowe i radosne, ale jego głównym celem jest spotkanie z Panem Jezusem, zaświadczenie o naszej wierze – przypominał ks. Stanisław Zarosa, pallotyn, proboszcz parafii sanktuaryjnej i spiritus movens tego wydarzenia.

Orszak Trzech Króli w Sierpcu miał swoją ostatnią stację w Centrum Kultury i Sztuki, gdzie odbył się pokłon Trzech Króli (w tej roli księża proboszczowie parafii sierpeckich) przed Świętą Rodziną, a także koncert kolęd i błogosławieństwo wszystkich zebranych.

W sierpecki OTK zaangażowane były różne środowiska miasta, w tym młodzież Katolickiego Gimnazjum im. bł. bp. L. Wetmańskiego, klasa policyjna z sierpeckiego „mechanika”, grupy i stowarzyszenia parafialne. Organizatorami wydarzenia były parafie sierpeckie, Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta Sierpca.