Jubileusz w Tłuchowie

Edyta Gąsiorowska

publikacja 09.12.2013 23:58

Pamiątkowa tablica na murze 125-letniego kościoła parafialnego będzie przypominała o jubileuszu i duchowej pracy, która jednoczy wiernych parafii pw. Wniebowzięcia NMP.

Uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się odsłonięciem tablicy pamiątkowej przez bp. Romana Marcinkowskiego Uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się odsłonięciem tablicy pamiątkowej przez bp. Romana Marcinkowskiego
Archiwum Radosława Różyckiego

To było dziękczynienie za 125 lat świątyni, za jej budowniczych i tych, którzy przez całe dziesiątki lat troszczyli się o jej piękno i funkcjonalność. Mszy św. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP przewodniczył bp Roman Marcinkowski. W kazaniu przypomniał proboszcza ks. Stanisława Nowakowskiego (1840-1906), który odbudował zniszczony podczas pożaru w 1881 roku kościół. Obecna świątynia jest czwartym z kolei domem Bożym w tłuchowskiej parafii.

- Kościół, w którym jesteśmy, jest naszą arką. To w nim narodziliśmy się do życia wiecznego. Tu mamy szansę na pojednanie z Bogiem, tu zawieramy małżeństwa, tu uczestniczymy w świętach kościelnych i tu przyjdziemy, aby uzyskać pomoc podczas przechodzenia przez bramę niebios. Ten 125-letni kościół jest świadkiem wydarzeń i przemian w naszym państwie. Ten kościół stał tu przez wszystkie te lata. Nie pozwólcie, by ktoś oderwał was od tego kościoła, od Boga. Wszystkim tym, którzy stworzyli historię tej świątyni pragnę dziś z głębi serca podziękować za wszystko. Modlę się by Bóg nam wszystkim błogosławił - mówił bp Marcinkowski.

Przez ostatnie lata tłuchowska świątynia nabiera niepowtarzalnego uroku, zmieniało się jej wnętrze i otoczenie. Z okazji jubileuszu ukazała się publikacja „Tłuchowska świątynia” autorstwa ks. proboszcza Andrzeja Zakrzewskiego, dedykowana tłuchowskim parafianom, którzy wybudowali obecny kościół i tym, którzy o niego dbają.