Kopernik w Płocku

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 02.12.2013 23:06

W Towarzystwie Naukowym Płockim zorganizowano ekskluzywny pokaz dzieła wybitnego astronoma.

Ks. prof. Michał Grzybowski i prof. Zbigniew Kruszewski, prezes TNP, w czasie pokazu dzieła Mikołaja Kopernika Ks. prof. Michał Grzybowski i prof. Zbigniew Kruszewski, prezes TNP, w czasie pokazu dzieła Mikołaja Kopernika
ks. Włodzimierz Piętka /GN

W zbiorach Biblioteki im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego od 1907 roku znajduje się egzemplarz  dzieła Mikołaja Kopernika ”De revolutionibus orbium coelestium”. Ekskluzywnym pokazem i prezentacją dzieła przez ks. prof. Michała Grzybowskiego, Towarzystwo Naukowe Płockie postanowiło uczcić astronoma i włączyć się w obchody 540 rocznicy urodzin Kopernika i 470 rocznicę jego śmierci. Z tej okazji rok 2013 został ogłoszony w województwach warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim Rokiem Mikołaja Kopernika.

Płocki egzemplarz dzieła Kopernika jest szczególnie cenny, bo pochodzi z pierwszej edycji z 1543 roku. Do tej pory zachowało się 12 ksiąg z tej edycji, a płocki egzemplarz należy do najlepiej zachowanych. Jego wyjątkowość podnosi oryginalna, renesansowa miękka oprawa, bez ozdób i napisów, zamykana na dwa rzemienie. Zachowała się również karta erraty.

- Dedykując swe dzieło papieżowi Pawłowi III Kopernik napisał, że słońce jest jak dusza i latarnia świata, która kieruje rodziną planet – przypomniał w czasie wykładu ks. prof. Michał Grzybowski.