Co mówi 11 listopada?

wp

publikacja 11.11.2013 20:09

W Narodowe Święto Niepodległości uroczystości religijno-patriotyczne odbyły się na pułtuskim cmentarzu, w bazylice i pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Spektakl przygotowany przez nauczycieli i uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 bardzo się spodobał obecnym w pułtuskiej kolegiacie Spektakl przygotowany przez nauczycieli i uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 bardzo się spodobał obecnym w pułtuskiej kolegiacie
Henryk Mazurek

Tradycją Święta Niepodległości w Pułtusku jest program artystyczny przygotowany przez dzieci i młodzież i wystawiany przed Mszą św. w intencji ojczyzny w bazylice kolegiackiej. W tym roku prezentowali się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ireny Szewińskiej, którzy obrazem, słowem i przejmującym śpiewem opowiedzieli historię o ”Dwóch głosach o 11 Listopada”.

Oto grupa uczniów zwiedza muzeum pełne historycznych pamiątek. Wśród nich jednak są tacy, których historia w ogóle nie ciekawi. Żyjąc w świecie internetu, komputerów i telefonów komórkowych, prezentują inne wartości. Gdy przewodnik opowiada o rozbiorach Polski i narodowych powstaniach, nie okazują zainteresowania tematem . Kiedy oburzona zachowaniem dzieci kobieta wychodzi, wówczas ożywają trzy posągi postaci z przeszłości. Wprowadzają one zbuntowaną młodzież w wydarzenia roku 1795, 1830, 1863, 1914 i 1918. Krok po kroku, spotykając kolejnych świadków, bohaterów, powstańców i legionistów, młodzi przekonują się do słów znanej piosenki: ”Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem…”. – Pracując z naszymi uczniami nad tym programem, chcieliśmy uświadomić, że bez największej wielkiej ofiary życia i miłości do Polski dziś nasza ojczyzna nie byłaby wolna – powiedziała ”Gościowi Płockiemu” Beata Milczarczyk, nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Pułtusku.

W spektaklu brało udział ok. 70 uczniów. Podziw wzbudził wzruszający śpiew pieśni patriotycznych w wykonaniu najmłodszych z klas I- III. Oprawę instrumentalną spektaklu zapewniły zaś uczennice z gimnazjum.

Uroczystość uświetniła młodzież  z I Liceum Ogólnokształcącego Centrum Naukowo-Biznesowego "Feniks" w Pułtusku, w tym jego przedstawiciele w oryginalnych mundurach Piłsudczyków, pełniący wartę honorową podczas Mszy św.

Od dwóch miesięcy trwały próby i przygotowania, w które byli zaangażowani: Beata Milczarczyk, Izabela Nalewajk, Edyta Gerek, Renata Golatowska, Agnieszka Golba, Anna Jakubiak, Mariola Michalska i Krzysztof Piekarski oraz Robert Lis i Tomasz Matusik z Agencji ROBART.

W ramach pułtuskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości złożono kwiaty na mogile żołnierzy poległych w 1920 roku na I cmentarzu przy ul. Kościuszki. W bazylice modlono się na Mszy św. w intencji ojczyzny, następnie złożono kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.