Mazowieckie nekropolie. Sońsk

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 31.10.2013 01:20

Warto odwiedzić cmentarz, na którym spoczywa Aleksander Świętochowski.

Widok z cmentarza na wieżę parafialnego kościoła Widok z cmentarza na wieżę parafialnego kościoła
ks. Włodzimierz Piętka /GN

Miejscowość położona blisko Ciechanowa szczyci się pięknym neogotyckim kościołem, ale starszym od stuletniego kościoła jest cmentarz parafialny. Na nim spoczywa m.in. zmarły w 1938 roku Aleksander Świętochowski – postać sztandarowa dla polskiego pozytywizmu. W pobliskiej Gołotczyźnie na szeroką skalę prowadził działalność szkolno-oświatową i wraz z Aleksandra Bąkowską, jeszcze w czasie zaborów, utworzył szkoły rolnicze.

Z Sońska pochodziła i wraz ze swymi rodzicami spoczywa na cmentarzu Urszula Rzeczkowska - akordeonistka, kompozytorka znanych piosenek ”Cała sala śpiewa z nami”, ”Nadleciał wiatr” i ”Orkiestry dęte”, ”Na deptaku w Ciechocinku”, ”Bodaj bym cię była nigdy nie spotkała”, ”Nie warto było”.

Na sońskiej nekropolii spoczywają żołnierze polegli w bitwie pod Sarnową Górą w 1920 roku, okazałym jest grób rodu Damięckich, zwraca uwagę aniołek ustawiony na grobie Czesławy Dumińskiej, która, jak głosi inskrypcja, jako dziecko w 1915 roku została zastrzelona przez kozackiego oficera. Z nowszej historii warto zwrócić uwagę na grób Szczepana Dobosza – jednego z założycieli murowanej szkoły w Sońsku, dziś noszącej jego imię. Dobosz zginął z rąk Niemców w czasie ostatniej wojny.