Czytali Katechizm

Marek Szyperski

publikacja 02.10.2013 00:16

W Roku Wiary w ciechanowskiej farze przez dwa tygodnie czytano część Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Z okazji Roku Wiary w kościele farnym podjęto się systematycznej lektury pierwszej części Katechizmu - o Wyznaniu wiary Z okazji Roku Wiary w kościele farnym podjęto się systematycznej lektury pierwszej części Katechizmu - o Wyznaniu wiary
Marek Szyperski

– Zastanawiałem się długo czy tutaj przyjść, ale nie żałuję – powiedział jeden z farych parafian. – Do tej pory Katechizm kojarzył mi się z lekcjami religii z czasów mojego dzieciństwa, czyli sprzed kilkudziesięciu lat. Teraz wiem, że to wciąż żywe słowo, którego słuchanie tylko umacnia moją wiarę.

Przez kilka lat członkowie Akcji Katolickiej organizowali publiczne czytanie Pisma Świętego, teraz – z okazji Roku Wiary zrobili to samo z Katechizmem Kościoła Katolickiego. Czytania odbywały się w dni powszednie po wieczornej Mszy św., trwały około godziny i brały w nich udział grupy i stowarzyszenia działające przy parafii, m.in. oazowicze, chórzyści, lektorzy, nadzwyczajni szafarze, harcerze, członkowie Odnowy w Duchu Świętym, Akcji Katolickiej i duszpasterze z ks. proboszczem Zbigniewem Adamkowskim.

- W Roku Wiary chcieliśmy publicznie przeczytać Wyznanie wiary – Credo w wydaniu katechizmowym – mówi prezes oddziału AK Ryszard Wesołowski. – Dodatkową motywacją – w momencie oczekiwania na kanonizację Jana Pawła II – jest przypomnienie jego dzieła. Wszak ten Katechizm promulgowany 11 października 1992 r. w 30-tą rocznicę rozpoczęcia obrad Soboru Watykańskiego II jest nazywany Katechizmem Jana Pawła II. Obecnie przy zmasowanym ataku na wartości chrześcijańskie w Polsce i Europie wydaje się zasadnym przypomnienie podstawowych treści naszej wiary podanych w Katechizmie w formie skondensowanej i zrozumiałej dla przeciętnego członka wspólnoty parafialnej.

Ryszard Wesołowski podkreśla, że pomysł publicznej lektury Katechizmu wysunął w jeszcze w ubiegłym roku ks. Grzegorz Walczak – wikariusz z ciechanowskiej fary.

Uroczystym akcentem kończącym dwutygodniową lekturę był koncert zespołu ”Moja Rodzina” z Glinojecka: ”Zbudujmy dom oparty na skale”.