Nie tylko na Rok Wiary

Dominik Nowakowski

publikacja 26.09.2013 22:52

Z udziałem biskupa płockiego rozpoczął się nowy cykl spotkań w ramach Akademii ABC Chrześcijaństwa w Płońsku.

Bp Piotr Libera mówił o wyzwaniach stojących dziś przed wierzącymi i zachęcał do lektury papieskiej encykliki "Lumen Fidei" Bp Piotr Libera mówił o wyzwaniach stojących dziś przed wierzącymi i zachęcał do lektury papieskiej encykliki "Lumen Fidei"
Dominik Nowakowski

72 dyplomy rozdano wśród słuchaczy uniwersytetu otwartego UKSW Płońskiej Akademii ABC Chrześcijaństwa, która w ubiegłym roku zawiązała się przy parafii św. Maksymiliana Kolbego. Było to jednocześnie wprowadzenie do nowego cyklu spotkań, którego gościem honorowym był bp Piotr Libera.

Ordynariusz diecezji płockiej podczas Mszy św. doceniał duszpasterską inicjatywę, w której wizerunek nauczającego Chrystusa stawiany jest, poprzez prelegentów, przed oczy uczestników akademickich sesji.

Bp Libera poruszał również zagadnienie mapy genetycznej człowieka, którą opracowują współcześni naukowcy, przytaczając m.in. słowa bł. Jana Pawła II: ”Genom ludzki jest jak gdyby ostatnim odkrywanym kontynentem. W kończącym się tysiącleciu, obfitującym w dramaty i podboje, ludzie poznali się lepiej i w pewien sposób zbliżyli do siebie nawzajem dzięki odkryciom i badaniom geograficznym. Ludzka wiedza poczyniła też poważne postępy w dziedzinie fizyki, które doprowadziły ostatnio do odkrycia struktury części składowych atomu. Dzisiaj uczeni dzięki zdobyczom genetyki i biologii molekularnej poznają najgłębsze struktury życia oraz mechanizmy, które kształtują indywidualne cechy jednostek, gwarantując trwałość żyjących gatunków. Te zdobycze ujawniają coraz pełniej wielkość Stwórcy, ponieważ dzięki nim człowiek może poznać ukryty ład stworzenia i zachwycić się niezwykłymi właściwościami swojego ciała, a także rozumu, dostrzegając w nim jakby odblask Słowa, przez które «wszystko się stało» (J 1,3)”.

- Chociaż Prezydent Clinton, premier Blair i Jan Paweł II nie wahali się mówić o najciekawszej mapie świata, o wniknięciu w najświętsze tajemnice Boga, zastanawiające jest, że Francis Collins, dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Badań Ludzkiego Genomu, długie lata był lekarzem ateistą. Fascynował go ten fenomen, ale dopiero świadectwo życia jednego z jego umierających pacjentów sprawiło, że jakby skonkretyzowały się w nim prawdziwe pytania o wiarę. Zwrócił się z nimi do miejscowego duchownego. Ten wręczył mu książkę słynnego angielskiego apologety Lewisa „Chrześcijaństwo po prostu”. Dwa lata później Collins w czasie górskiej wspinaczki, stojąc przed zamarzniętym wodospadem, uwierzył. Niedługo później oddał swoje życie Jezusowi... – mówił podczas homilii bp Libera.

Gość honorowy inauguracji Roku Akademickiego UO UKSW w Płońsku wygłosił również wykład na temat najnowszej encykliki papieskiej ”Lumen Fidei”. – Współczesna tzw. ”nowa lewica” poczuła się do tego stopnia mocna, że porzuciła grę pozorów i uderza zdecydowanie, brutalnie w same podstawy cywilizacji, ukształtowanej na chrześcijaństwie. Przeprowadza swoje ”projekty”, nie licząc się z masowymi protestami społeczeństwa czy referendami – stwierdzał m.in. hierarcha, odnosząc się do punktu ”O tym, jak światło wiary przedstawia się dzisiaj jako ciemność”.

Dla obecnego na spotkaniu dr. Kazimierza Szałaty, dyrektora uniwersytetu otwartego UKSW, diagnoza jest jasna, ale rodzi dla nas zadania. – Musimy być mocni w wierze, musimy zrobić wszystko, aby nasze dzieci były mocne w wierze. Żebyśmy byli na tyle silni, żeby móc podjąć dialog z potężnymi siłami, które dziś już nie kryją swego oblicza – przekonywał etyk, pełnomocnik wykładowców z UKSW w Warszawie. – Mamy bowiem do czynienia z odkrytą, agresywną walką o duszę dzieci, już nie dyskretną, o wyniszczenie tego, co w dzieciach jest jeszcze szlachetne. Dlatego w tym roku akademickim powinniśmy zająć się problemem rodziny i wychowania w kontekście tych zagrożeń.

Spotkania Płońskiej Akademii odbywać się będą w ostatnią środę miesiąca w auli parafialnej.