Na skępskim szlaku

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 09.09.2013 23:42

Najstarsze i najliczniejsze pielgrzymki od wieków przychodzą do Skępego, na odpust Narodzenia Matki Bożej.

162. Piesza Pielgrzymka z Płocka zbliża się do sanktuarium Matki Bożej Skępskiej 162. Piesza Pielgrzymka z Płocka zbliża się do sanktuarium Matki Bożej Skępskiej
ks. Włodzimierz Piętka /GN

Odpust na Narodzenie Matki Bożej jest szczytem pielgrzymkowym w naszej diecezji. Do sanktuariów maryjnych w Skępem, Żurominie, Koziebrodach, Smardzewie czy Popowie nad Bugiem wędrują zorganizowane grupy z okolicznych parafii. Ale wydaje się, że najstarsza tradycja, która przetrwała do dziś, dotyczy pielgrzymek do Skępego.

W tym roku np. z Gostynina przybyła 404. pielgrzymka, z Sierpca – 393, z Płocka – 162, z Rypina – 153. Najstarszą ze skępskich pielgrzymek jest jednak kompania z Włocławka, która w tym roku przyszła w 407. pielgrzymce. W przypadku grup z Włocławka, Płocka czy Gostynina, są to pielgrzymki ”zaprzysiężone”, bo zrodziły się jako zobowiązanie mieszkańców tych miast i ślub złożony Matce Bożej Skępskiej po ocaleniu ich od zarazy. ”Wypełnijmy śluby ojców” – zachęcają zawsze organizatorzy płockiej kompanii do Skępego. Są wreszcie liczne kompanie ze wszystkich okolicznych parafii i dekanatów, oczywiście również spoza diecezji płockiej. Skępe przecież leży na granicy dwóch diecezji: płockiej i włocławskiej. Tradycja pielgrzymek do Matki Bożej Brzemiennej sięga jeszcze dalej, po Warszawę, Koło. Nawet stamtąd przybyli pielgrzymi na tegoroczny odpust.

Wiekowym kompaniom do Skępego towarzyszy bogata tradycja i obrzędowość. Są nimi przede wszystkim niesione przez całą drogę feretrony z figurami Matki Bożej Skępskiej. Na uwagę zasługują też liczne chorągwie i sztandary, często bardzo stare, z wizerunkiem cudownej Madonny brzemiennej. Są też inne rekwizyty, jak bęben niesiony na czele płockiej grupy pielgrzymkowej, który wyznacza rytm drogi.

Jest wreszcie niezliczona liczba przydrożnych figur i krzyży, które mijają poszczególne kompanie. Niektóre z nich stoją w lesie i dokładnie pokazują, którędy idą pielgrzymi. Specjalnie na skępską pielgrzymkę zostały pięknie ubrane i ukwiecone. Tak było np. w Płocku i w Rogowie. Dbają o nie okoliczni mieszkańcy oraz sami pielgrzymi. Nieodzowną modlitwą w drodze jest tradycyjny śpiew, a przede wszystkim pieśń ”Cudowna Skępska”.

Tegoroczne uroczystości odpustowe i przybycie wielu pielgrzymek do sanktuarium oo. bernardynów, było swoistym skępskim szczytem Roku Wiary.