Gotowi do pielgrzymki?

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 04.08.2013 00:00

Za kilka dni po raz 32. wyruszą piesi pątnicy z diecezji płockiej na Jasną Górę. Będzie im towarzyszyło hasło: "Kto wierzy, nigdy nie jest sam".

Piesza pielgrzymka łączy różne pokolenia, każdy może na niej znaleźć swe miejsce Piesza pielgrzymka łączy różne pokolenia, każdy może na niej znaleźć swe miejsce
Agnieszka Kocznur /GN

- Jeżeli ktoś zastanawia się nad swoją wiarą i jej sensem, jeśli stawia sobie pytanie: "W co tak naprawdę wierzę?”, jeśli szuka ważnych odpowiedzi; to zapraszam go do udziału w tych rekolekcjach w drodze - zachęca ks. Jacek Prusiński, główny przewodnik diecezjalnej pielgrzymki na Jasną Górę.

Już we wtorek, 6 sierpnia, Mszą św. o godz. 6 w płockiej katedrze rozpocznie się 32. piesze pielgrzymowanie diecezji płockiej na Jasną Górę. - Z pewnością będzie ono mocnym akcentem trwającego Roku Wiary. Warto, aby ci, którzy wcześniej pielgrzymowali do Częstochowy, poszukali swych następców czy nowych towarzyszy drogi, aby sami, swoim świadectwem opowiedzieli, czego doświadczyli wędrując do Maryi - mówi ks. Prusiński.

Pielgrzymka będzie wędrowała przez dziewięć dni, pokonując około 30 km dziennie. Na jasnogórski szczyt wejdzie w poranek, 14 sierpnia, w przeddzień uroczystości Wniebowzięcia NMP. Pątniczy szlak wiedzie m.in. przez Gostynin, Kutno, Tum, Łęczycę, Łask, okolice Bełchatowa do Częstochowy. Główne intencje pielgrzymki w Roku Wiary to: modlitwa za synod diecezjalny, dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI i 150. rocznica wybuchu powstania styczniowego.

Tradycyjnie, płocka pielgrzymka piesza wędruje w 11 grupach: białej (dekanaty: Ciechanów wschodni, Ciechanów zachodni i Strzegowo), biało-czerwona (dekanaty: Płock wschodni, Płock zachodni, Bodzanów i Bielsk), błękitna (dekanaty: Nasielsk i Zakroczym), brązowa (dekanaty: Rypin, Dobrzyń n. Drwęcą i Żuromin) – pielgrzymi z Dobrzynia przychodzą w pieszej pielgrzymce do Płocka, granatowa ( dekanaty: Płońsk, Raciąż i Wyszogród), miedziana (dekanat mławski), pomarańczowa (grupa salezjańska), srebrna (dekanaty Pułtusk i Serock) zielona (dekanaty: Sierpc, Dobrzyń n. Wisłą i Tłuchowo), złota (dekanaty: Przasnysz, Maków Mazowiecki i Dzierzgowo), żółta (dekanaty Gostynin i Gąbin).

Zapisy indywidualne i zbiorowe na pielgrzymkę są prowadzone we wszystkich parafiach diecezji oraz w poniedziałek, 5 sierpnia w opactwie pobenedyktyńskim przy płockiej katedrze.

Trwają również zapisy chętnych do duchowego pielgrzymowania. "Wszystkich tych, którzy z racji choroby, pracy bądź innych przyczyn nie mogą pójść pieszo, zapraszamy do duchowej pielgrzymki. Pragniemy w ten sposób utworzyć wielką wspólnotę modlitewną, która będzie wspierać wszystkich wędrujących w tak ważnych intencjach Kościoła, ojczyzny, rodzin i osobistych. Na pątniczym szlaku będziemy pamiętać o duchowych pielgrzymach, m.in. wysyłając pozdrowienia z trasy. Zapisy na pielgrzymkę duchową organizują w swoich parafiach miejscowi duszpasterze” - czytamy w pielgrzymkowym regulaminie.

Uczestnikom duchowej pielgrzymki przez dziewięć dni będzie towarzyszył specjalnie przygotowany modlitewnik z codziennymi rozważaniami i modlitwami. W czasie pielgrzymki w parafiach będą organizowana wieczorna modlitwa maryjna - Apel Jasnogórski, w łączności z pielgrzymami idącymi do Czarnej Madonny.