Perła w Strzegowie

am

publikacja 27.07.2013 14:26

Gdyby nie podjęta 5 lat temu decyzja o kompleksowym remoncie drewnianego kościoła w Strzegowie, w niedługim czasie uległby trwałemu uszkodzeniu. Po gruntownych pracach rewitalizacyjnych i renowacyjnych został on powtórnie poświęcony.

Podpisanie aktu rekonsekracji   Podpisanie aktu rekonsekracji
Agnieszka Małecka /GN
Uroczystość rekonsekracji drewnianej, liczącej dwa i pół wieku świątyni odbyła się w dzień wspomnienia jego patronki - św. Anny. Mszy św. przewodniczył bp Roman Marcinkowski, a uczestniczyli w niej zarówno parafianie, jak i projektanci, konserwatorzy, wykonawcy prac budowlanych, samorządowcy powiatu i gminy, osoby zaangażowane w zdobywanie pieniędzy unijnych i darczyńcy.

O zakresie prac i kosztach całego przedsięwzięcia mówił pochodzący z tych okolic dr inż. Tadeusz Kulas, który uczestniczył od początku w rewitalizacji zabytku sakralnego w Strzegowie. – Najważniejsze było trwałe wzmocnienie i zabezpieczenie budynku kościoła, dzwonnicy oraz odnowienie, konserwacja ołtarzy i polichromii. Chodziło o ich przywrócenie do bezpiecznego użytkowania – podkreślił.

Chociaż to niewielki obiekt, to z powodu stopnia zaawansowania uszkodzeń zakres prac był olbrzymi. Na początku naprawiono i wzmocniono fundamenty i drewnianą konstrukcję ścian i dachu, następnie wymieniono podwaliny drewniane, zewnętrzne szalowania (pionowe deski), pokrycie dachu i podłogi. Przeprowadzono też roboty izolacyjne fundamentów i ścian, wymieniono i naprawiono okna i stolarkę drzwiową. Wymieniono fragmenty zniszczonych ścian wewnętrznych. Jednocześnie poddano renowacji ołtarz główny i dwa boczne, ambonę, balustradę chóru i polichromię ścienną. W zabytkowym kościele wymieniono też instalację elektryczną i wykonano instalację przeciwpożarową i sygnalizacyjną. Poddano też rewitalizacji dzwonnicę.

Koncert zespołu Moja Rodzina   Koncert zespołu Moja Rodzina
Agnieszka Małecka /GN
– Odrestaurowana świątynia długo będzie służyła parafii, na pewno przetrwa następne 250 lat – zapewniał Tadeusz Kulas, przypominając jednocześnie, że kościołów drewnianych, o takiej konstrukcji zostało już kilka uratowanych na Mazowszu. Jak poinformował, całkowity koszt projektu wyniósł 1 360 000 zł, z czego 910 000 zł stanowiło łączne dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, samorządu województwa mazowieckiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Reszta kwoty to pieniądze zgromadzone przez parafię, w tym ofiary mieszkańców i osób związanych ze Strzegowem.

Proboszcz miejsca ks. Józef Błaszczak, dziękując wszystkim osobom zaangażowanym w to dzieło, wyraził nadzieję, że ten kościół stanie się ośrodkiem życia duchowego i kulturalnego. Zapowiedzią tego mógł być koncert klasycznych utworów sakralnych, w wykonaniu zespołu Moja Rodzina, który także przygotował oprawę Mszy św.

W dzień rekonsekracji przed zabytkowym kościołem można było też obejrzeć wystawę historyczną z dziejów tej liczącej już niemal 600 lat parafii i samego kościoła. Zaprezentowano na niej m.in. fotografie przedstawiające kolejne etapy prac rewitalizacyjnych, a także reprodukcje archiwalnych zdjęć przypominających dawnych proboszczów Strzegowa.