Na ludowo i egzotycznie

Marek Szyperski

publikacja 11.07.2013 23:00

Aż w sześciu miejscach, jak chyba nigdy dotąd, mieszkańcy powiatu ciechanowskiego mogli podziwiać uczestników 22. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych Kupalnocka 2013.

Koncert galowy Kupalnocki na ciechanowskich błoniach zamkowych Koncert galowy Kupalnocki na ciechanowskich błoniach zamkowych
Marek Szyperski

Koncerty galowe odbyły się tradycyjnie w Glinojecku i Ciechanowie gdzie wystąpiły zespoły: LZA Mały Ciechanów i LZA Ciechanów, góralska kapela Jontki, Tiszafüred Folkdance Ensemble z Węgier, Kud Abrasevic z Serbii, Compañia Folklórica Orizaba z Meksyku oraz Schweizer Volkstanzgruppe Rund Ur Bern ze Szwajcarii.

Ostatnie dwa zespoły zaprezentowały się także w Domu Pomocy Społecznej Kombatant w Ciechanowie i Grudusku – szwajcarski Schweizer Volkstanzgruppe Rund Ur Bern oraz w DPS przy ul. Kruczej w Ciechanowie i Regiminie – meksykańska Compañia Folklórica Orizaba.

Ciechanowski koncert galowy, poprzedzony tanecznym korowodem z Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki przez centrum miasta na błonia przed Zamkiem Książąt Mazowieckich, zgromadził tłumy doskonale bawiące się przy ludowych rytmach do późnych godzin nocnych. Gościem honorowym koncertu był ambasador Szwajcarii Lukas Beglinger.

Główni organizatorzy festiwalu dyrektor PCKiSz Teresa Kaczorowska i starosta ciechanowski Sławomir Morawski zapowiedzieli, że w przyszłym roku Kupalnocka znów zawita do Ciechanowa. Wcześniej nie było to pewne, zwłaszcza po tym gdy z dofinansowania tegorocznej imprezy wycofał się prezydent Ciechanowa.