Festiwal wiary nad brzegiem Wisły

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 07.07.2013 06:00

Polska Copacabana rozmodliła i rozbawiła uczestników wydarzeń na płockiej plaży.

Gwiazdą wieczoru drugiego dnia Festiwalu Młodych był zespół Luxtorpeda Gwiazdą wieczoru drugiego dnia Festiwalu Młodych był zespół Luxtorpeda
Agnieszka Kocznur /GN

Katecheza, warsztaty, grupy dzielenia się słowem Bożym, Msza św. z bp. Wojciechem Polakiem, sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski i trzy koncerty na scenie nad Wisłą szczelnie wypełniły czas uczestnikom Festiwalu Młodych.

Wszystko zaczęło się od porannego pytania ks. Krzysztofa Jończyka o nadzieję: - Powiedz Jezusowi, co chcesz, aby ci uczynił. Znajdź choćby jedno pragnienie, marzenie, nadzieję. Podziel się nim z Jezusem, a potem módl się - zachęcał kaznodzieja w czasie katechezy. - Temat nauki ”Pragnienie nadziei - pragnienie Boga” odpowiadał tematyce Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Uczestnikom Polskiej Copacabany towarzyszy cały czas hasło ŚDM: ”Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody” (Mt 28,19).

Ks. Jończyka wspierała w czasie katechezy Sandra, studentka z Rypina. Dzieliła się swym świadectwem wiary: - Zrozumiałam, że Pan Bóg wzbudza we mnie takie pragnienia, które mogą się spełnić, ale muszę wierzyć, pragnąć i mieć nadzieję w Bogu. A więc na co mam nadzieję w moim życiu? Jakie są moje wielkie pragnienia i ideały? - mówiła Sandra.

Sobota była dniem warsztatów. Poświęcono im aż cztery godziny. Uczestnicy festiwalu mogli wybierać interesujące ich tematy i zajęcia aż w 22 dziedzinach. Wśród nich były warsztaty dziennikarskie, taneczne, makijażu, gry na perkusji, brazylijskie i wiele, wiele innych. Będą one trwały jeszcze w niedzielę przed południem.

- Kto nie daje drugiemu Pana Boga, ten daje za mało - mówił w czasie Mszy św. bp Wojciech Polak. - Odkrycie Jezusa nie jest tylko fajną przygodą, ale poznaniem konsekwencji, że od tej chwili zmienia się jakościowo moje człowieczeństwo, że jestem kochany, że mam głosić żywego Boga innym. Ale współcześnie to głoszenie Jezusa ma twoją i moją twarz. Kiedy daje się świadectwo o Nim, wtedy życie chwyta nową jakość. Kto wierzy, staje się logiczny, bo nie można przecież stawiać światła wiary pod korcem. To wszystko działa na zasadzie naczyń połączonych. Im lepiej znam Jezusa, tym bardziej chcę Go głosić innym. Im częściej z Nim rozmawiam, tym bardziej pragnę o nim mówić innym. Im bardziej On przyciąga mnie do Siebie, tym bardziej chcę przyprowadzić do Niego innych - akcentował bp Wojciech Polak. W czasie liturgii śpiew animował chór polsko-brazylijskiej wspólnoty Shalom.

Z kolei wieczorna modlitwa koncentrowała się wokół wiary i trudności w zaufaniu Bogu. Podobną tematykę miał również piątkowy Wieczór Chwały. - Co przeszkadza w tobie, abyś zaufał, abyś uwierzył? Zdajesz sobie sprawę, że przyjęcie chrztu nie oznacza, że ktoś staje się wierzący. Wiara jest drogą zaufania Jezusowi. Jeśli chcesz, możesz na nią wejść - mówił do zgromadzonych w namiocie adoracji ks. Paweł Gniatkowski, wikariusz z Dobrzynia n. Wisłą.

Wreszcie wieczorem, na głównej festiwalowej scenie rozpoczęło się różnorodne i mocne granie. Sobotni wieczór należał do Full Power Spirit, Trzeciej Godziny Dnia i Luxtorpedy. Nadwiślańska plaża do późnych godzin była wypełniona uczestnikami Polskiej Copacabany i mieszkańcami Płocka, którzy przybyli na koncerty.