Rusza Polska Copacabana

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 05.07.2013 06:00

Festiwal Młodych w Płocku to Rio de Janeiro przeniesione do Polski. Obchody Światowych Dni Młodzieży w Polsce zaczynają się już dziś i potrwają do poniedziałku.

Rusza Polska Copacabana Włodzimierz Piętka /GN

Do Płocka na cztery dni zostaną przeniesione brazylijskie klimaty i duch Światowych Dni Młodzieży. Na plaży nad Wisłą ustawiono wielką scenę, obok niej namiot adoracji, w której będzie trwała modlitwa 24 godziny na dobę.

Przygotowano miejsce na pole namiotowe dla uczestników Festiwalu Młodych. Wiele płockich szkół i seminarium duchowne otworzy swe podwoje na czas trwania festiwalowych warsztatów - po prostu, od 5 do 8 lipca Rio przeniesie się do Płocka.

Na plaży będą głoszone katechezy, a księża biskupi odprawią dla młodych Msze św.: w piątek o godz. 18 - biskup radomski Henryk Tomasik, delegat KEP ds. duszpasterstwa młodzieży; w sobotę o godz. 13 - bp Wojciech Polak, sekretarz KEP; zaś w niedzielę, 7 lipca o godz. 13 - biskup płocki Piotr Libera. Zostanie przeprowadzonych kilkanaście warsztatów tematycznych, m.in. taneczne, wokalne, dziennikarskie czy samoobrony.

Atrakcją festiwalu będą wielkie koncerty zespołu Raz Dwa Trzy z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej, Propaganda Dei, rockowej kapeli Luxtorpeda, hip-hopowej formacji Full Power Spilit, chóru gospel Trzecia Godzina Dnia, orkiestry salsowej Jose Torresa, Arki Noego. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

W niedzielę wieczorem będzie szansa wygrania samochodu dla tych wszystkich, którzy zakupią audiobooka z czterema Ewangeliami, które przeczytali aktor Jerzy Zelnik oraz młodzież diecezji płockiej. Będzie też noc samby – jak mówią organizatorzy, będzie to namiastka karnawału z Brazylii na płockiej plaży.

- W polskim Kościele potrzebujemy wielu młodych i radosnych ludzi, niosących pomoc innym. Potrzebujemy młodzieżowego wolontariatu. Chciałbym, aby doświadczenie Festiwalu Młodych pomogło wielu w odkryciu ich powołania do czynienia większego dobra - powiedział w wywiadzie dla ”Gościa Płockiego” bp Piotr Libera. - Spotkamy się w Płocku, bo chcemy doświadczyć, że prawdziwa radość życia zaczyna się wtedy, gdy spotyka się Jezusa. Wówczas młody człowiek odkrywa talenty i pasje, które dał mu Bóg - dodał ks. Rafał Grzelczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży i organizator Polskiej Copacabany.

Chętni do udziału w festiwalu mogą wciąż się zarejestrować na stronie www.festiwal2013.pl/rejestracja/rejestracja.html.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął biskup płocki Piotr Libera, prezydent miasta Płocka Andrzej Nowakowski, ambasador Brazylii w Polsce Jorge Geraldo Kadri. Festiwal organizowany jest przez Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży ”Studnia”, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki (Urząd Miasta Płocka) i Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży.

Relacje z każdego dnia Polskiej Copacabany znajdziesz w specjalnym serwisie płockiego "Gościa Niedzielnego".