Zabytek jak nowy

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 05.06.2013 13:36

Bp Roman Marcinkowski powtórzył gest bł. abp Antoniego Juliana Nowowiejskiego, dokonując poświęcenia ołtarza głównego.

ks. proboszcz Andrzej Świderski mówił o pracach konserwatorskich przeprowadzonych w zabytkowym kościele w Bożewie ks. proboszcz Andrzej Świderski mówił o pracach konserwatorskich przeprowadzonych w zabytkowym kościele w Bożewie
ks. Włodzimierz Piętka/ GN

Dwa lata trwały żmudne i kosztowne prace przy renowacji 250-letniego ołtarza z kościoła św. Andrzeja Apostoła w Bożewie. – Ten ołtarz, a wcześniej kościół, postawiono tu „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Tu spotykasz Boga, bogatą historię całych wieków tego miejsca, tu sam ze sobą się spotykasz i ze swoimi pytaniami, które niesiesz przez życie – mówił w czasie uroczystości poświęcenia ołtarza bp Roman Marcinkowski. Przypomniano, że jego poprzednia konsekracja miała miejsce 102 lat temu – w 1911 roku dokonał jej bp Antoni Julian Nowowiejski, umieszczając w nim relikwie świętych.

– Celem ostatnich prac konserwatorskich było przywrócenie pierwotnego wyglądu ołtarza oraz jego kolorystyki. Od drugiej połowy XVIII wieku, kiedy ołtarz powstał, był trzykrotnie malowany olejno oraz zniszczony przez wilgoć i korniki. Główny korpus ołtarza został w części dolnej całkowicie zrekonstruowany, natomiast pozostałe elementy, wzmocnione i poddane konserwacji. Na uwagę zasługuje 200-letni fragment srebrnej malatury, znajdujący się na figurach rzeźb aniołów. Ten cenny detal został poddany całkowitej konserwacji i renowacji – opowiada o zabytku ks. Andrzej Świderski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Bożewie. Prace były finansowane w części z budżetu parafii i indywidualnych ofiarodawców. Pozostałe fundusze pochodziły ze środków finansowych Samorządu Województwa Mazowieckiego i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- To dziedzictwo kultury i wiary Mazowsza wymaga wspólnej troski i pracy. A wokół zabytkowego kościoła w Bożewie zgromadziło się wielu ludzi i instytucji, które pracowały dla ratowania jego piękna. W taki sposób ratuje się cenne zabytki i buduje się wspólnotę wśród ludzi wokół dobrych i szlachetnych celów – mówił obecny na uroczystości Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. – Ten ołtarz był, jest i mam nadzieję, że będzie świadkiem wielu ważnych życiowych wydarzeń, wzlotów i upadków, odejść i powrotów do Boga. przed nim padło wiele ważnych słów i przed nim wielu narodziło się i umarło dla Boga. To miejsce szczególnego znaczenia i naszej wyjątkowej troski – mówił ks. proboszcz Świderski.