Cenna wiedza w Roku Wiary

Dominik Nowakowski

publikacja 03.03.2013 23:51

Ostatnie dni lutego upłynęły pod znakiem diecezjalnych olimpiad, w których wzięli udział zarówno gimnazjaliści, jak i uczniowie szkół średnich.

Laureatki Olimpiady Teologii Katolickiej z diecezji płockiej: Agata Nowicka z Gostynina, Kinga Kobylińska z Makowa Mazowieckiego i Marta Nejman z Płocka   Laureatki Olimpiady Teologii Katolickiej z diecezji płockiej: Agata Nowicka z Gostynina, Kinga Kobylińska z Makowa Mazowieckiego i Marta Nejman z Płocka
Dominik Nowakowski
I LO im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku było miejscem zmagań 41 uczestników 23. już Olimpiady Teologii Katolickiej, której mottem przewodnim było hasło „Święci Apostołowie Piotr i Paweł – urząd i charyzmaty w Kościele”.

- Olimpiadę tę, jako przedmiotową po raz pierwszy zorganizowano w 2004 r., z inicjatywy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Powstała na kanwie Olimpiady Wiedzy Religijnej organizowanej przez Komisję Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Jej laureaci mogą ubiegać się o indeksy wyższych uczelni. Diecezja płocka czynnie włączyła się w organizację olimpiady w roku szkolnym 1994/95. - mówiła Joanna Skotnicka, studentka UKSW, która napisała pracę magisterską poświęconą tej tematyce.

- OTK realizuje trzy główne cele: poszerza wiedzę religijną uczniów, kształtuje w nich umiejętność samodzielnego wyszukiwania informacji z zakresu religii, jak też stwarza katechetom możliwość współpracy z uzdolnioną młodzieżą.

Tematyka olimpiady nie jest przypadkowa. Łączy się najczęściej z tematyką roku liturgicznego lub nawiązuje do wydarzeń, które miały miejsce, bądź dopiero odbędą się w Kościele - wyjaśniała Joanna Skotnicka.

- Nigdy wcześniej żadna Olimpiada Teologii Katolickiej nie była tak bardzo związana z aktualnym życiem Kościoła, jak dzieje się to w tym roku – mówił ks. kan. dr Andrzej Krasiński, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Płocku, odnosząc się do decyzji Benedykta XVI o rezygnacji z pełnienia posługi biskupa Rzymu. - Dzięki przygotowaniom do OTK mogliście z perspektywy początków Kościoła, głębiej niż inni, przyjrzeć się urzędowi i charyzmatom, a także lepiej zrozumieć Piotra naszych czasów. Warto w kontekście waszego przypatrywania się urzędowi i charyzmatom św. Piotra i Pawła oraz pośrednio Benedykta XVI, przyjrzeć się też własnej osobie. Odpowiedzieć sobie na pytania; jakie ja mam charyzmaty, czy z nich korzystam dla budowania i umacniania jedności Ciała Chrystusowego, jakim jest Kościół. Czy korzystam z nich z oddaniem i miłością… - poddawał pod rozwagę owe zagadnienia uczestnikom olimpiady ks. Krasiński.

Tegoroczny, diecezjalny etap OTK wygrała Agata Nowicka z LO im. T. Kościuszki w Gostyninie, która wspólnie z drugą Kingą Kobylińską z LO M. Curie-Skłodowskiej w Makowie Mazowieckim oraz trzecią Martą Nejman z LO im. Marsz. St. Małachowskiego w Płocku, zakwalifikowały się do kwietniowego ogólnopolskiego finału w Legnicy.

Wyróżniono również laureatów konkursu poetyckiego „Taka jest moja wiara – taka jest wiara Kościoła”. Wpłynęły 23 wiersze, a pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Szymańska z I LO im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie.

Program słowno-muzyczny krążący wokół tematyki wartości moralnych, przygotowali uczniowie szkoły pełniącej honory gospodarza OTK, pod kierunkiem Marty Domańskiej i Sławomira Kowalskiego.

Diecezjalny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Franciszkańskiej odbył się w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Płońsku   Diecezjalny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Franciszkańskiej odbył się w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Płońsku
Dominik Nowakowski
W Płońsku zorganizowano również diecezjalną turę VII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady wiedzy o św. Maksymilianie M. Kolbem.

Przytoczmy kilka pytań, z jakimi musieli zmierzyć się gimnazjaliści. Na przykład: Jakie ważne wydarzenie w życiu Rajmunda miało miejsce 4 września 1910 roku? W jakim jeżyku był wystawiony akt chrztu i urodzenia Rajmunda Kolbe? Co o. Maksymiliana wprowadził w Niepokalanowie po powrocie z obozu w Ostrzeszowie?

W grupie gimnazjalnej najlepiej odpowiadali: Anita Łowicka i Ewa Gasik (Gimnazjum im. P. Włodkowica w Brudzeniu Dużym) oraz Magdalena Tomczak (Gimnazjum Publiczne im. W. Reymonta w Zawidzu Kościelnym). W gronie uczniów szkół średnich do finału ogólnopolskiego (19-20 marca w Siedlcach) awansowali: Anna Stachecka (ZS im. S. Staszica w Gąbinie) oraz Zbigniew Żołądek i Katarzyna Zawistowska (ZS nr 1 im. S. Staszica w Płońsku).